ORAN Yönetim Kurulu, Kayseri'de Toplandı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu, Kayseri Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Düzgün başkanlığında toplandı.
Yayınlanma tarihi: 14 Kasım 2015, Cumartesi günü, saat: 10:22

ORAN Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra, Kayseri Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Düzgün, Sivas Valisi Âlim Barut, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Bozok Üniversitesi Rektörü ve Ajans Kalkınma Kurulu Başkanı Salih Karacabey, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Halil Şahbaz, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve ORAN Genel Sekreteri Kamil Çadırcı katıldı.
 
Kayseri Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Düzgün, toplantının açılışında gündeme ilişkin bilgiler vererek, ORAN tarafından desteklenen destek programlarının görüşülmesi, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile ORAN işbirliğinin sunumu, Erciyes Üniversitesi GENKÖK Araştırma Merkezi’nin sunumu, Abdullah Gül Üniversitesi Doğa ve Yaşam Bilimleri Fakültesi Dekanlığına mayıs ayında gerçekleştirilecek uluslararası bilim konferansına ev sahipliği yapması ile ilgili konuların görüşüleceğini belirtti.
 
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından 73 projenin yürütüldüğünü, mali destek programları kapsamında 73 projeye 54 milyon TL destek sağlandığını kaydetti.
 
Vali Düzgün, bölge tanıtım faaliyetleri kapsamında Ajans ve bölgedeki ticaret, sanayi odalarının iş birliği ile Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) ve İstanbul’da gerçekleştirilen TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı’na katılımın sağlandığını anlattı.
 
Vali Düzgün’den Yatırımcılara Çağrı
2015 yılı Teknik Destek Programları 5’inci dönemi kapsamında 9 başvurunun kabul edildiğini, 6’ncı dönem başvurularının da 31 Aralık tarihinde son bulacağını dile getiren ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Vali Düzgün, yatırımcılara çağrıda bulunarak, şu bilgileri verdi:
 
“2015 yılı Teknik Destek Programları 5’inci dönemi kapsamında 9 başvuru kabul edilmiş olup, 6’ncı dönem başvuruları da 31 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecektir.  Bu vesile ile bu programa başvurmak isteyen işverenlerimiz, girişimcilerimize çağrıda bulunuyorum. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliğinin desteklenmesi bakımından Erciyes Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerine devam eden Erciyes Teknopark ile Ajansımız arasında işbirliği protokolü imzalanarak daha fazla sanayicimizin Teknoparkın imkânlarından faydalanması yönünde de çalışmalarımız devam etmektedir.”
 
Ajans olarak TANAP projesine de 16 milyon destek sağlanmasının gündemlerinde olduğunu belirten Vali Düzgün, TANAP projesi ile boru hattının geçtiği Yozgat ve Sivas’ın ilçelerinin sosyal alt yapı alanlarının ve çevre alt yapısı alanlarının güçlendirilmesi konusunda önemli bir imkân sağlamış olacağını ifade etti.
 
“Selçuklu Rotası”
Vali Düzgün, 2014 yılında Kayseri, Sivas ve Konya şehirlerinde bulunan Selçuklu eserlerinin  UNESCO tarafından Dünya Geçici Mirası Listesi’ne alındığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
 
“2014 yılı içerisinde Kayseri, Sivas ve Konya’da bulunan Selçuklu eserleri UNESCO Geçici Miras Listesi’ne alındı ama bu illerin arasında kalan Aksaray, Niğde gibi şehirlerimizde de Selçuklu eserleri bulunmaktadır. Bu bağlamda, bölgemizin kültür ve turizmine hizmet sağlanması açısından ‘Selçuklu Rotası’ oluşturulması yönünde hazırlık çalışmasına başlanılmış olup, bugünkü toplantımızın gündem konuları arasında yer almaktadır.”
 
“Kordon Kanı Bankası”
Vali Orhan Düzgün, Kayseri’de “Kordon Kanı Bankası” kurulmasına ilişkin de önemli bilgiler verdi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Türkiye’deki  Tıp Fakülteleri arasında araştırma merkezleri açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali Düzgün, Kök Hücre Araştırma Merkezi bünyesinde kurulması söz konusu olan Kordon Kanı Bankasına da Ajans tarafından güdümlü proje desteği kapsamında finans sağlanacağını, buna yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.
 
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, “Kordon Kanı Bankası’nın toplam proje bedeli olan 4,6 milyon TL’nin yüzde 75’ine tekabül eden 3,5 milyon TL’lik kısmının Ajansımız tarafından finanse edilmesi planlanmaktadır” dedi.
 
Vali Düzgün’ün konuşmasının ardından ORAN Kasım ayı Yönetim Kurulu Toplantısı basına kapalı devam etti.

Etiketler: oran   kayseri  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki