Orta Anadolu Kalkınma Birliği (ORAKAB) Kalkınma Toplantısı Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda, 2017-2019 bütçeleri konuşularak kabul edildi. Toplantıda ayrıca yürütülmekte olan MOBİTEK projesi hakkında katılımcılara bilgi verildi.
 
Vali Kemal Yurtnaç toplantıda yaptığı konuşmada, ORAKAB'ın Kayseri ve Yozgat Kalkınma Ajanslarının 2004 yılında kurmuş olduğu bir birlik olduğunu belirterek, “Bu birlik bölgenin kalkınması açısından yeni ek kaynaklar oluşturmak için çok önemli. Avrupa birliği projelerine ilave olarak devletin kaynaklarıyla birlikte verilen projelerin dışında bu tür yurt dışındaki kaynakların Yozgat ve Kayseri illerine kazandırılması için oluşturulmuş bir birlik." dedi.

ORAKAB tarafından yapılan Avrupa Birliği Projeleri'nin Yozgat'a katkısı olacağını söyleyen Vali Yurtnaç, "Bu birliğin uzun zamandan sonra Yozgat'ta toplantısını yapıyoruz. Tabi bu birlik aynı zamanda yine Avrupa birliğinden bir proje aldı. Özellikle Kayseri'deki mobilya sanayini destekleme açısından. Kayseri bizim komşu vilayetimiz. Çevremizde güçlü ve hareketli illerin olması bizim için bir fırsattır. Hiçbir zaman olumsuz bir durum değildir. Bu güçlü illerin, lojistiğini sağlamak onlara çeşitli konularda destek vermek hizmet sektörüyle buraya katılmak Yozgat'ı kalkındıracak. Daha hareketli hale getirecektir. Yanımızda güçlü bir ilin olması bizim için geleceğimiz için fırsattır diye düşünüyorum.

Bu maksatla da ORAKAB tarafından yapılan Avrupa Birliği Projesi'nin bize de yardımı olacağını düşünüyorum. Biz bu birliğe gereken desteği vereceğiz. Kayseri'yi bu konu da yalnız bırakmayacağız ve onun karşılığında da Avrupa birliği projeleri yapacağız. Hem Kayseri hem Yozgat hep birlikte bu projelerden faydalanacak." diye konuştu.