Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Yeşilalan köyünde 11 yaşındayken hafızlık eğitimini tamamlayan ve daha sonra Reisül Kurra Mehmet Rüştü Aşıkkutlu'dan ders alan Köksal, ilerleyen yaşına rağmen gönüllü olarak Kur'an-ı Kerim öğretmeye devam ediyor.
 
Birçok ilde Kur'an kursu öğreticiliği ve imamlık yapan ve 65 yaşında emekli olan Köksal, yaşının ilerlemesine rağmen gönüllü olarak Kur'an kurslarında birlikte kaldığı öğrencilerine hafızlık, siyer, fıkıh ve din dersleri veriyor.
 
BU YIL 22 HAFIZ YETİŞTİRDİ
Yetiştirdiği öğrencileri arasında ''laz hoca'' olarak anılan ve 4 yıl önce geldiği Yozgat'ta Bilal Şahin Hafız Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimi vermeye başlayan Köksal, bu yıl ise 22 hafız yetiştirdi. Hafızlık eğitiminin kolay olmadığını, birçok zorluk çektiğini belirten Köksal, o dönemin zorlukları arasında yasaklar nedeniyle gizli saklı eğitim aldığını anlattı.
 
Köydeki işlerin aksayacağı endişesiyle babasının okumasını istemediğini dile getiren Köksal, ''Babam marangoz olduğu için beni de yanında çalıştırırdı. Ben ise hafız olmak istiyordum. Babam 'Sen hafız olamazsın' derdi bana. Ben de 'olacağım' diye ağlardım. Kendisini dinlemeden hocaya gittim, teslim oldum ve hafızlık eğitimine başladım. Bu arada babam gelir beni götürür çalıştırır, dersimi yapamazdım ve hocamdan dayak yerdim. Bir gün artık babam bana öyle kızdı ki, elimden Kur'an'ı Kerimi aldı ve odada yüksek bir yere koydu. Oraya yetişemiyordum. Fasulye sırıklarından bir sırık elime aldım. Yüksek yerden Kur'an'ı onunla düşürdüm ve tuttum, aldım okumaya başladım. Şimdi bu hadise köyümde anlatılan bir hikaye oldu'' dedi.
 
Köksal, 1950 yılında köyünde meşhur Reisül Kurra Mehmet Rüştü Aşıkkutlu hocadan talim, terbiye dersi aldığını, daha sonra Kur'an-ı Kerim'in tashihi okuduğunu ifade etti.
 
Maddi sıkıntılar çektiğini, bu nedenle gurbet gurbet dolaştığını kaydeden Köksal, "17 yaşındayken komşumuz olan bir hocamız yanına beni alarak Yozgat'a getirdi. Bir kaç sene Yozgat'ta kaldık. Daha sonra 1950’de Çorum Alaca'ya gittik ve orada da 8 sene kaldık. Orada hafız yetiştirmeye başladık. İşte o sene bu sene Kur'an kurslarından ayrılmadım. Kur'an kurslarında hafız yetiştirmeye gayret ettik. 1956'da resmi göreve başladım. 8 sene Alaca'da Merkez Cami'de imamlık yaptım. Oradan Tokat'a tayin oldum. Tokat'taki meşhur Ali Paşa Camisi'nin 22 sene imamlığını yaptım. Ama Kur'an kursuyla alakalı görevimden hiç ayrılmadım. Hem imamlık yaptım hem Kur'an kursu görevini yürüttüm. Tam 42 sene resmi Kur'an kursunda öğreticilik yaptım'' diye konuştu
 
BİNDEN FAZLA HAFIZ YETİŞTİRDİ
Muhammet Köksal hoca, her yıl en az 15 hafız olmak üzere bugüne dek bini aşkın hafız yetiştirdiğini ifade etti. 65 yaşında emekli olduğunu ancak gönüllü olarak hafız eğitimine devam ettiğini söyleyen Köksal, "Allahım, ben Kur'an'a hizmet edeceğim, sen de bana sıhhat ver ve benim canımı talebelerimin içinde al' diye yalvardım. Allah'tan bu duamı kabul ettiğine kanaatim var, ümidim var. İnşallah bu çocuklarımın içinde iman ile göçmeyi nasip edecektir" ifadelerini kullandı.
 
Köksal, babasından öğrendiği marangozluk mesleğinin yanında hocasından saat tamirini, askerde ise sıhhıyeliği öğrendiğini ancak hafızlığı unutacağı gerekçesiyle hiçbirini yapmadığını dile getirdi.
 
Hafız yetiştirebilmek için öğrendiği sanatları mesleğe dönüştürmediğini, en büyük amacının insanlara hizmet etmek olduğunu anlatan Köksal, sözlerini şöyle tamamladı: "Her şeyi unuttum ama 85 yaşındayım şimdi ezbere Kur'an'ı Kerimi biliyorum. Kur'an-ı Kerim'i hiç elime almadan talebelerimi dinleyebiliyorum. Öğrencilerimin her sorunuyla yakından ilgilenmeye çalışıyorum. Ailemle ara sıra görüşme fırsatı buluyorum. Görev yaptığım süre içinde hep öğrencilerimle beraber kaldım. Talebelerimin hepsi benim evladım. Onların her sorunu benim de sorunum. Ben onlara 'bakın yavrum, siz benden ne istiyorsanız elimden gelirse onu yerine getireceğim. Ama benim sizden istediğimi de siz bana vereceksiniz. Ben sizden önce ahlak sonra ders istiyorum. Siz de benden gerektiğinde giyimde, gerek izinde, gerek taltifte her şeyde kapım açık' diyorum'' ifadelerini kullandı.