İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tekin, il genelinde anaokulu, ilk-ortaokul ve lise seviyesindeki bazı okulların yıkılıp yerine daha modern okullar yapılacağını söyledi. Projenin detaylarını yakın zamanda paylaşacaklarını dile getiren Tekin, yeni okullar için ilk adımın atıldığını açıkladı.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tekin, “Öğrenci denildiğinde ilk akla gelen şey geleceğimizdir. Geleceğimizi kurtarmak öğrencilerimizi eğitmekle mümkündür. Eğitim insanın dünya ve kendi varlığı hakkında daha fazla farkındalık oluşturma faaliyetidir. Eğitim gören bir kimse sadece Matematik, Fen, Sosyal Bilimler, ahlâkî eğitim vs. gibi alanlarda belli konuları öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda elde ettiği bu bilgileri günlük hayatta nasıl kullanabileceğini de öğrenir. Eğitimin amacını öğrencilerimizin okulda aldığı eğitimi hayatına yansıtıp insanlığa nasıl faydalı olabileceğini de öğretip bireyi geliştirmektedir. Örneğin iyi bir cerrah olup profesyonel operasyonlar yapmak ne kadar önemliyse o cerrahın çok iyi bir insan olmasınında bir o kadar önemli olduğu kavratılır. Bunun gerçekleşmesi içinde eğitim ve öğretimin beraber yürümesi gerekir” dedi.

Tekin, “Öğrencilerimizin öğrendiklerini hayatına nasıl yansıtmaları gerektiğinin bilincinin de kazandırılması gerekir. İyi insanlar yetiştirmek için eğitimin kalitesi ne kadar önemliyse eğitim yapılan mekanlarda o kadar önemlidir. Biz Yozgat’ta Valiliğimizin himayesi ve direktifleri doğrultusunda Yozgat’ın kanayan yarası haline gelmiş birçok eğitim yuvasına el atıp o okulları öğrencilerimize yakışır hale getirip geleceği emanet ettiğimiz çocuklarımızın daha iyi binalarda eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmesini sağlayacağız. Bunun içinde Sayın Valimizin ateşlediği kıvılcımla çok eski ve yetersiz olan anaokul ,ilk-ortaokul ve lise seviyesindeki bazı okullarımızı yıkıp yerlerine çocuklarımızın daha ortamlarda eğitim-öğretim göreceği aynı zamanda ilimizin görüntüsünü de değiştirecek okullar yapmak için ilk adımımızı atmış bulunmaktayız. Projelerimizin detayları en yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacaktır. Çalışmalarımızın en kısa zamanda sonuca ulaşıp ilimize hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.