Boğazlıyan İlçesinde okul servislerine yönelik yapılan denetimde, araçların teknik donanımları, emniyet kemerleri, araç içi kamera, okul servisi olduğunu gösterir özel işaret ve stop lambaları kontrol edilirken sürücülerin de belgeleri incelendi.

Boğazlıyan Kaymakamının yer aldığı denetimde Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Oymak, eğitim öğretim yılı başlamadan bakanlık tarafından açıklanan kriterlere uyularak yapılan taşıma ihalesine girerek öğrenci taşıma işini üstlenen firmaların araçları ve sürücülerin yeterliliklerinin hem kendi kurumları hem de İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından denetime tabi tutulduğunu söyledi. Oymak, "Okul servisleriyle ilgili bakanlıkça belirlenmiş olan yönetmeliklere uygun olmayan araçların servisleri iptal edilecek. Kurallara uymayan firmalara hafif kusurlarda uyarı verilecek ve en kısa zamanda bu eksikliği giderilmesi yönünde tebligat yapılarak yeniden kontrolü sağlanacak" dedi.

Talimatlara ve kurallara uymayan sürücülere yönetmelikte yer alan hükümler gereği ceza kesildiğini vurgulayan Oymak, "Görmezden gelme, idare etme gibi durumlar kesinlikle söz konusu değil. Hatası olan kim olursa olsun ceza kesiliyor. Çocuklarımızın güvenle okullarına gidip gelmeleri için her türlü tedbiri alıyoruz" diye konuştu.

Kaymakam Sinanoğlu, denetimlerde amacın rehberlik etmek olduğunu, hem çocukların güven içinde taşınmalarının temini, hem de hizmet sunucuların standartlara uymalarını sağlayarak ,mevzuattan kaynaklanabilecek muhtemel mağduriyetlerin önüne geçmek, konuya dair yeni yönetmeliği hatırlatmak üzere denetim yaptıklarını ifade etti. Diğer güzergahlarda da denetimlerin yapılacağı, bu noktada Boğazlıyan'da taşıma servislerinde büyük eksikliklerin olmadığını ve servisçilere güvendiklerini ancak kontrollere de devam edeceklerini söyledi.