Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunum töreni sonrası İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, şube müdürleri, öğretmen ve öğrenciler Vali Kemal Yurtnaç’ı makamında ziyaret etti.
 
Kutlama programı daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda devam etti.
 
Burada ki programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul edişinin bir yıldönümünü daha coşku, huzur ve sevinç içerisinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlığın tekamül sürecinin en ağır sorumluluğunu anneler ve öğretmenler üstlenmiştir. Bu sorumluluk görev bilincinin en üst düzeyde olmasını ve fedakarlığı da beraberinde getirirken, tatlı bir yorgunluk ve mutlu bir ruh hali olarak tezahür eder. Yine insanlığın medeniyet serüveninin her sürecinde gizli veya aşikar bir şekilde öğretmenin emeğini, göz nurunu ve estetiğini görürüz. Bu ideal ile nimetin çokluğunun, külfetin ağırlığını da beraberinde getireceğini asla unutmadan gayret etmek, dünyaya karşı yeniden bir medeniyet projesi ortaya koymak ve bu medeniyetin her türlü altyapısını hazırlamak zorundayız. Bu nedenle, bizlere yüklenen sorumluluk Anadolu toprağının kıymeti kadar ağır ve vakurdur” dedi.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise yaptığı konuşmada, ülkemizde hemen hemen her mesleğin özel bir gününün olduğunu belirterek, “Belki de en hassas olmamız gereken meslek gurubunun öğretmenlik olduğunu düşünüyorum. Zira toplumumuzun bu günlere gelmesinde öğretmenlerimizin büyük katkısı var. Hepimiz bir öğretmenin izleri ile onlardan aldığımız bilgilerle ve tecrübelerle bir yerlere geldik, görevlerimizin başındayız ve bu ülkeye hizmet ediyoruz” dedi.
 
Yozgat’ta eğitimin kalitesini artırmak amacıyla çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Bildiğiniz üzere Yozgat’ta eğitimin kalitesini artırmak için geçtiğimiz yıldan beri bir dizi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başarıya ulaşıp ulaşmadığını önümüzde ki yıllarda sınavlara hazırladığımız öğrencilerle, ülkemizin geleceğine hazırladığımız gençlerin nitelikleri ile beraber değerlendirmeye alacağız. Sonuca ve sürece odaklı çalışmalar yapmak durumundayız. Zaman zaman köy okullarını, ilçe ve il merkezinde ki okulları ziyaret ediyoruz. İl, ilçe milli eğitim müdürlerimize, ilçe kaymakamlarımıza bir görev dağılımı yaptık ve bu çalışmaları denetliyoruz. Bir hizmet veriliyorsa bunun sonucuna da bakmak lazım” diye konuştu.
 
Göreve yeni başlayan öğretmenlere görevlerinde üstün başarılar dileyen Vali Yurtnaç, “Ahirete irtihal etmiş öğretmenlerimize rahmet diliyorum. Emekli olmuş öğretmenlerimize de bundan sonraki hayatlarında sağlıklı uzun ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından göreve yeni başlayan öğretmenler yemin ederken, emekli olan öğretmenlere ve öğretmenler günü dolayısı ile düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere başarı belgesi ve ödül verildi.