Öğrenciler Çanakkale'yi Gezdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Şehirler ve Kültürler projesi kapsamında Yozgatlı gençler Çanakkale'yi gezme imkanı buldu.
Yayınlanma tarihi: 20 Ağustos 2015, Perşembe günü, saat: 16:23

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Şehirler ve Kültürler projesi kapsamında Yozgatlı gençler Çanakkale'yi gezme imkanı buldu. Şehirler ve Kültürler Projesi kapsamında Yozgat'a 80 erkek 80 kız olmak üzere 160 kontenjan verildi. 11 Ağustos'ta 40 erkek genç Çanakkale'ye gitme fırsatı buldu.

Yozgat'a verilen kontenjan dahilinde Gençlik Merkezine üye olan 40 genç 11 Ağustos-15 Ağustos 2015 tarihleri arasında Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi ve 57.Piyade Alayı Şehitliği ve 1915 Deniz ve Kara Savaşları'nın görsel olarak anlatıldığı Deniz Müzesi'ni gezdiler. Gençler günümüzden yaklaşık beş bin yıl önce kurulduğu düşünülen, yaklaşık 3500 yıl boyunca önemli bir yerleşim merkezi olan Truva ören yerinide gezdiler. 5 gün süren gezide gençler Kredi ve Yurtlar Kurumu'da konakladılar.

Şehirler ve Kültürler projesinde bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı bir program uygulanmaya devam ediyor. Projede bu yıl gençler gittikleri ili gezmenin yanı sıra Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olması dolayısıyla "100.Yılında Çanakkale" ve "Çanakkale Savaşları" ana temalı seminerler alıyorlar. Ayrıca madde bağımlılığı konusunda da gençlere seminerler düzenlenerek bilinçlenmeleri sağlanıyor. Seminerlerde gençlere milli ve manevi değerlerimizin üzerinde durularak birlik ve beraberliğimize vurgu yapılıyor. Ayrıca; gençler "Çanakkale Destanı" adlı tiyatro oyununu da izleme fırsatı buldular. 5 gün süren gezi sonunda gençler dönüş yolunda Bursa'da Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin türbelerini ziyaret edip, Bursa Ulu Camii'yi gezdiler. 

Şehirler ve Kültürler projesine katılan gençler bir çoğu ilk defa şehir dışına çıktıklarını belirterek kendilerine bu fırsatı tanıdıkları için başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Etiketler: çanakkale   gezi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki