Yozgat Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında daha önce Vakıflara ait binanın yıkılmasının ardından, Büyük Cami alt tarafı ile menfez üstü sıra dükkanlarda oturanlara verilen süre doldu. Boşaltılan işyerlerinde yıkıma başlanırken, Hastane Caddesi’ne esnafın mağduriyetini önlemek üzere işyerleri yapılmaya başlandı. 

Belediye Başkanı Kazım Arslan yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştıkları bir projeyi daha hayata geçirmek üzere, cami çevresindeki kullanışsız işyerlerinin yıkımının devam ettiğini söyledi. Başkan Arslan, "Büyük Caminin batı ve güney çevresini kapsayan bu proje kapsamında, gelişi güzel yapılan dükkan ve işyerlerinden oluşan mezbelelik görüntüyü ortadan kaldırıyoruz. Yozgat'ın tarihi Çapanoğlu Büyük Camisine yakışmayan bu alanı kullanılabilir, Yozgat’ın yüz akı bir alan haline getireceğiz. Çok geniş bir alan olmasına rağmen kısıtlı olan kullanım alanını genişleteceğiz. Burada hazırlanan proje doğrultusunda 250 araçlık bir yer altı otoparkı yapılacak. Kültür Merkezi ile 30 civarında da tarihi caminin dokusuna uyumlu dükkanlar olacak. Böylece, belirli bir alana sıkıştırılmış olan ticaret alanlarını da yaymış olacağız’’ dedi.
 
Proje sonrası Çapanoğlu Büyük Cami'nin görünür hale geleceğini dile getiren Başkan Arslan, "Proje tamamlanınca hem Yozgat'ın otopark ihtiyacına cevap vermiş olacak hem de Çapanoğlu Büyük Cami’nin etrafını tamamen açmış olacağız. Ankara Caddesi’nden baktığımız zaman tarihi camiyi görmüş olacağız. Burada işyeri bulunan esnafımızı da mağdur etmek amacıyla eski Hastane yolu bölgesinde depolar yaptırıyoruz. Esnafımızın bir bölümünü o bölgeye taşıyacağız" şeklinde konuştu.