Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ta yapımı devam eden yatırımları bu yıl ayrılan ödeneklerin düştüğünü söyledi.

Milletvekili Keven, bir çok şantiyenin kapalı kalacağına dikkat çekerek, Kurumların Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiyi kamu oyu ile paylaştığını belirtti. 

Milletvekili Keven, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile yaptığımız yazışmalar sonucunda Yozgat’ta ki DSİ yatırımlarına yönelik edindiğimiz bilgiler şunlardır; DSİ’nin geçen yıl 13 milyar lira olan bütçesi bu yıl 9.2 milyar olarak belirlendi. Yozgat ilinde devam eden gölet ve sulama işlerine yönelik 2019 yılı için ayrılan ödenek toplam 33 milyon lira. Ayrılan ödenek miktarı önce ki yıllara göre çok düşük seviyede. Bu durumun Yozgat genelinde kamu inşaatlarında çalışan işçi, kalıpçı, demirci, operatör, tekniker gibi meslek gruplarını olumsuz etkileyeceği ve şantiyelere malzeme satan esnafımızı da derinden etkileyeceği aşikârdır. Bütçenin bugüne kadar etkili ve verimli kullanılmaması ve aşırı dış borçlanma sonucunda yaşanan krize karşı hükümetin aldığı “yatırımları kısma politikası” Yozgat ilinde ki yatırımları da olumsuz etkilemekte. Devam eden işlerde yüzde 70 üzerinde ilerlemesi olan işlerin bitirileceği, yüzde 40 üzerinde ilerlemesi olan işlerden de bazılarının yavaşta olsa devam ettirileceği ancak yüzde 40 altında ilerlemesi olan ya da hiç başlanmamış işlere ise ödenek ayrılmayacağı ve bu işlerin durdurulacağı ifade edildi. İnşaatına başlayalı 6 yıl olan ve yıllardır bitirilemeyen Boğazlıyan Oğulcuk Barajı’nın 2020 yılında, Akdağmadeni Çalışkan Göleti’nin ise 2019 yılında bitirileceği ifade edildi.

Yerköy İnandık Barajı’na 2019 yılı için 5 milyon lira ödenek ayrılacağı ifade edildi. Bu ödenek çok düşük olup toplam bedelin ancak yüzde 10’una denk gelmekte. Boğazlıyan Uzunlu Barajı’nda ve Şefaatli Kuzayca Göleti’nde yaşanan su sorunlarının giderildiği ve su tutulmaya çalışıldığı ifade edildi” dedi.

Yaşanan ekonomik krizin faturasının Yozgat halkına kesilmemesine dikkat çeken Ali Keven, “Devam eden bütün işlere ödenek ayrılması ve şantiyelerinin açılmasının sağlanması gerekmektedir. Bu konuda sorumluluk sahibi bütün kurumlara iş düşmektedir. DSİ gibi diğer yatırımcı kuruluşlarında Yozgat’ta devam eden işlerinin ödeneğini eksiksiz ayırması gerekmektedir. Siyasi iktidar temsilcilerinin de Yozgat’ın bu gibi sorunlarına eğilmeleri ve ilgi göstermeleri gerekmektedir. Yozgat’ın ekonomisine bir nebze olsun katkı sunan kamu şantiyelerinin kapanmaması ve bulunduğu ilçeye katkı sunması çok önemlidir. Bu noktada Yozgat için ayrılan ödeneğin artırılmasını sorumlu bütün kurumlardan rica ediyorum” diye konuştu.