Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte Yozgat Merkez Pembecik köyünde yaptığı, Mikrobiyal gübre demonstrasyonunda hiçbir gübre kullanmadan tamamen doğal olan Rhizobium bakterisini tohuma aşılama yaparak % 33 verim artışı sağladı. 

Ekimi yapılan alanda dönüm başına 200 Kg verim alınırken, gübrenin dönüm başına maliyeti ise sadece 7 TL oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yaptığımız uygulamada 1 dekar araziye kimyasal gübre kullanarak ekim yaptık. 1dekar ise hiç gübre atmadan ekim yaptık. 1 dekar parsele ise Rhizobium bakterisi ile aşılama yaptığımız nohutla ekim yaptık.
Azkan nohut çeşidi ektik. Hasadı biçerdöverle yaptık. Diğer parsellerden 150-160 Kg verim alırken bakteri ile aşıladığımız parselden dönümden 200 Kg verim aldık…

Tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Bu bakteri kültürünü Bakanlığımıza bağlı olan ve Ankara’daki Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü’nden temin edebilirler." dedi.

Nedir Rhizobium bakterisi?
Bu bakteri baklagiller dediğimiz nohut-mercimek-soya-fiğ..vb. bitkilerin gelişimleri için gerekli olan ve toprakta da doğal olarak bulunan faydalı bir bakteri türüdür. Bitkinin köklerine havanın serbest azotunun topluyor ve dane bağlama döneminde herhangi bir gübreye ihtiyaç bırakmadan bunu kullanarak verim artışı sağlıyor. Herhangi bir azotlu gübre kullanımına ihtiyaç bırakmıyor. Üstelikte kimyasal gübre kullanımından daha fazla verim artışı sağlıyor.