Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nın koordinasyon ve desteği ile Yozgat'a bağlı Pempecik köyünde kurulan mikrobiyal gübre ile nohut demonstrasyonunda nodül kontrolü yapıldı.

İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, yaptığı açıklamada mikrobiyal gübrelerin baklagillerde tohuma faydalı bakteri aşılaması yoluyla yapılan verimi, kaliteyi artırarak çiftçiye kar sağlayan çevreyle dost, doğal kaynaklara ve çevreye zarar vermeyen uygulama olduğunu söyledi. Özdemir, şunları kaydetti: "Bu uygulama ile baklagillerde havanın azotunun köklerde toplanmasını sağlayarak bitkinin ve toprağın verimini artıran nodozite denilen kök yumrularının artışı dolayısıyla verim artışı sağlanmaktadır.

Bunun için Merkez Pempecik köyünde seçilen tarlayı 3 parsele ayırdık. 1. parsele dekara 12 kilogram Amonyum Nitrat gübresi kullanılarak nohut ekimi yaptık. 2. parsele ise rhizobium bakterisi ile aşılanmış olan nohut ekilerek herhangi bir gübre atılmamıştır. 3. parsele ise hiç gübre ve bakteri kullanılmadan nohut ekimi yapılmıştır. Uygulanan bu demonstrasyonda nohuttaki nodozite oluşumlarının izlenmesi için Ankara Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanları ve müdürlüğümüz teknik personelince demonstrasyon parsellerinde nodülizasyon kontrol ve analizleri yapıldı.

Bu kapsamda mikrobiyal gübrenin uygulandığı parselde bitki gelişiminin diğer parsellerden daha iyi olduğu, köklerdeki nodozitelerin daha yoğun olduğu tespit edildi. Hasat döneminin sonunda mikrobiyal gübrenin verime etkileri çiftçi şartlarında değerlendirilerek sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak."