Gıda, Tarım ve Hayvanclık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteğiyle, Tarımsal yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında Toprak Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsünün koordinatörlüğünde yürütülen Merkez Pembecik Köyünde, Nohutta Mikrobiyal Gübre Demonstrasyonunun hasadı yapıldı.

Hasada Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ve teknik personel katıldı. Hasadı ve sonuçları yerinde izleyerek hasat sonunda bir değerlendirme yapan İl Müdürü Özdemir; "İlimizde baklagil üretimi hububattan sonra en çok tarımı yapılan tarla ürünüdür. Baklagillerde verimi ve ürün kalitesini artırarak çiftçimize kâr sağlayan çevreyle dost, doğal kaynaklara ve çevreye zarar vermeyen uygulamalardan olan Nohutta Mikrobiyal Gübre kullanımı Demonstrasyonu Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü il birlikte uygulamaya konulmuştur.
       
Proje dahilinde deneme kurulan tarla 3 parsele ayrıldı. 1 parsele Rhizobium bakterisi ile aşılanan nohut ekimi, 1 parsele kimyevi gübre kullanılarak nohut ekimi, diğer parsele ise kimyevi gübre kullanılmadan nohut ekimi gerçekleştirildi. Üretim döneminde hasada kadar boyunca İl müdürlüğümüz teknik personeli tarafında titizlikle takibi yapılmıştır. Bitkilerin gelişim aşamalarında Mikrobiyal gübrenin uygulandığı parselde bitki gelişiminin diğer parsellerden daha iyi olduğu, havanın azotunu köklerde topyarak bitkinini gelişimini ve verime artıran nodozitelerin daha yoğun olduğu tespit edildi.
       
Sonuç şuan yaptığımız hasatta görülmektedir. Mikrobiyal gübreli parselde verimde %30 artış sağlanmıştır. Ayrıca ürün kalitesi diğer parsellerden alınan ürüne göre çok daha iyi görünmektedir" dedi.