Rüzgarla büyüyen yangında 10 dönümlük alanda ki otlar yanarken, ağaçlarda zarar gördü.Yozgat’ta yağışlı havaların ardından kendiliğinden çıkan otlar yangın tehlikesi doğuruyor. Kuruyan otların çeşitli nedenlerle tutuşmasının ardından ağaçlar ve toprakta yaşayan canlılar yok oluyor.

Nohutlu tepesinde geçen hafta yaşanan yangına bir yenisi daha eklendi. Çocukların oyun oynarken yaktıkları ateşin rüzgarla birlikte büyümesi nedeniyle 20 dönümlük alanda zarar oluştu.

Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ve Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen alevlere müdahale etti.Yerleşim yerlerine sıçramadan söndürülen yangın sebebiyle çalılık ve ağaçların bulunduğu 20 dönümlük alanda zarar oluştu. İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak, Nohutlu Tepesi’nde yangın çıktığına dikkat çekerek vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

Yangının ağaçların çok olduğu bölgelerde yaşanması halinde ormanlık alanlara ciddi zararlar verebileceğine dikkat çeken Albayrak, ailelerin çocuklarını özellikle ot yangınlarına karşı uyarmasını istedi.

Nohutlu tepesinde meydana gelen yangını mahalle sakinleri izlemekle yetindi. Yangını uzaktan izleyen vatandaşlar, sık sık yangın meydana geldiğini dile getirdiler.

Ot yangı nedeni ile toprakta bulunan çok sayıda canlı diri diri yandı. Kuru otlar nedeni ile kısa sürede Nohutlu eteklerini saran ot yangını, evlerin duman altında kalmasına neden oldu.