Baharın başladığı, doğanın uyandığı gün olarak kabul edilen "Nevruz Bayramı" Kredi ve Yurtlar Kurumu Yozgat Ahmet Efendi Erkek Öğrenci Yurdu önünde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
 
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ortak düzenlenen etkinliğe, Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, bazı kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı.
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, Nevruzun yeni gün, yeni yılın ilk günü anlamına geldiğini söyledi.
 
Bugünlerde tabiatın uyanıp canlanmaya başladığını ifade eden İbiş, "Atalarımız, yeni bir hayat, yeni bir başlangıç olan bu tarihi günü yani nevruzu asırlarca Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret etmiştir" dedi.
 
Kutlama etkinlikleri örs üzerinde demir dövme geleneğinin yaşatılması, yumurta tokuşturma yarışmaları ve manilerin okunması ile devam etti.
 
Nevruz Ateşinin yakılmasının ardından katılımcılar yanan ateşin üzerinden atlayarak Nevruz coşkusuna ortak oldu. Program yurt bahçesine çam ağacı dikilmesi, oyunların oynanıp halayların çekilmesi ve katılımcılara yapılan ikramlarla sona erdi.