Nevruz Bayramı Çoşku İle Kutlandı

21 Mart Nevruz Bayramı Bozok Üniversitesi ve Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Soğuk ve kar yağışına rağmen Nevruz Bayramı kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2015, Cumartesi günü, saat: 01:47

Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kampüsünde bulunan Merkezi Yemekhane ve Kafeterya binası önünde gerçekleştirilen etkinliklere Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkan Vekili Talip Karslıoğlu, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş ve öğrenciler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Sevdenur Korkmaz'ın “Türklerde Nevruz Bayramının Tarihsel Geçmişi” başlıklı konuşma ile başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş de konuşmasında Nevruz Bayramının Türklerin en eski bayramlarından birisi olduğunu söyleyerek, "Nevruz baharın gelişinin müjdecisi olarak bilinir. Türklerin İslam dinini benimsemeden önceki bayramlarından olan Nevruz İslam dini benimsendikten sonra da Türk kültüründeki yerini muhafaza etmiş ve bugüne kadar kutlanarak gelmiştir” ifadelerini kullandı.
 
Bu Bayram Birlik ve Beraberliğin Pekişmesine Vesile Olacaktır
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar da konuşmasında yüzyıllarca bu topraklarda hep birlikte kardeşçe yaşamış bir toplum olduğumuzu belirterek “Bu tür programların birlik, beraberlik, kardeşlik ve bunların pekişmesine vesile olacağı kanaatindeyim” dedi.
 
Nevruz Tarihimizin Önemli Bayramlarından Bir Tanesi
Tarihimizde nevruzun çok özgün ve güzel bir yeri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "Nevruz İslamiyet’ten önce Türk Milletinin kutladığı, İslamiyet’i kabul ettikten sonrada kutlamaya devam ettiği bir bayramdır. Nevruz, Hunlardan başlayarak; Göktürkler, Oğuzlar, Peçenekler, Uygurlar, Orta Asya Kavimlerinin tamamı, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı Devleti ve en son ülkemizde kutladığımız güzel bir bayramdır. Her ne kadar bu bayramı farklı sıkıntılara alet edip, sanki yeni icat edilen bir bayram gibi göstermeye çalışsalar da yüzlerce yıldır kutlandığını bildiğimiz güzel bir bayramımız. Nevruz bir dönüm noktası, nasıl sabah, tan yerinin ağarması, seher vakti güneşinin çıkması bir başlangıçsa, insan ömründe de insanın doğumu, dünyaya gelmesi nasıl bir başlangıçsa, nevruz da baharın başlangıcıdır. Bu başlangıcı, bu güzel günü de atalarımız şenliklerle kutlamışlar bizlerde kutluyoruz. Ben bu güzel günün memleketimizin için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum "dedi.

Nevruz Bayramı Gelenekleri Yaşatıldı
Konuşmanın ardından Vali Abdulkadir Yazıcı ve diğer katılımcılar örs üzerinde demir dövdükten sonra yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlayarak nevruz coşkusuna ortak oldular. Program, yumurta tokuşturma yarışmaları ve manilerin okunması ile devam etti.
Daha sonra coşkulu nevruz programında Vali Abdulkadir Yazıcı ve diğer katılımcılar üniversite öğrencileri ile Bozok Üniversitesi Müzik Grubu Üyelerinin tarafından söylenen şarkı ve türküler eşliğinde halaylar çekti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki