Neoplan, Türk oldu

MAN, işçilik kalitesini, iyi yetişmiş insan gücünü dikkate alarak en prestijli modeli Neoplan’ın tüm üretimini Ankara’ya taşıdı. Türkiye, rakibi Polonya’yı saf dışı bıraktı.
Yayınlanma tarihi: 26 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 09:00

Neoplan, seyahat otobüsünde prestij denince belki de dünyada ilk akla gelen otobüs markası. bugüne kadar Türkiye’de güzel işler çıkaran Ankara fabrikası, bu emeğinin karşılığını tüm Neoplan üretiminin Türkiye’ye kaydırılması ile aldı. Alman MAN’ın bir markası olan Neoplan’ların tamamı artık Ankara’da üretilecek ve tüm dünyaya buradan gidecek. İlk etapta yılda 2 bin 200 civarı otobüs üretilmesi planlanıyor.

Kalite tercih nedeni oldu
Neoplanlar’ın Türkiye’de üretilmesi ile ilgili olarak Ankara’da bir tören düzenlendi. Bu arada tüm dünyadan 1200’den fazla otobüs tedarikçisi ve satın almacı Ankara’ya davet edilerek yeni otobüsler üretim yerinde tanıtıldı. Alıcılar Ankara MAN üretim tesislerinin kalitesini de bizzat gezerek gördü.

Törene katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı fikri ışık, firmanın üretim için Türkiye’yi seçmesinin tesadüfi olmadığını söyledi. Tek parametre ucuz işgücü veya arazi tahsisleri gibi teşvikler olsaydı, bunların başka ülkelerde de olduğunu dile getiren Işık, MAN’ın yeni NEOPLAN’ın üretimini Türkiye’de yapması kararında birinci faktörün, ülkedeki işgücünün kalitesi ve niteliği olduğunu ifade etti.

Bunun da üretimin kalitesine ve verimliliğine yansıdığını belirten Işık, MAN’ın Almanya dışındaki ilk üretim tesisini Türkiye’de açtığını hatırlattı. MAN Türkiye’nin, son 15 yılda cirosunu 309 kat, son 10 yılda ise ihracatını 9 kat artırdığını aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Bu, MAN’ın Türkiye’deki somut başarısının göstergesi. Bugün gelinen noktada MAN Türkiye, Ankara Akyurt’ta her yıl yaklaşık 1.500 otobüs üretmektedir. Bugün açılışını yapacağımız yeni NEOPLAN Üretim Üssü ile bu sayı daha da artacaktır. Bundan sonra MAN Otobüs Grubunun Cityliner ve Jetliner ile yeni tasarım Skyliner otobüsleri, sadece bu tesiste üretilecek. Tüm NEOPLAN marka otobüslerin Ankara’da üretimi, ülkemize istihdam ve ihracat alanında önemli katkılar yapacak. NEOPLAN’ın üretimi için Türkiye’nin tercih edilmesi şüphesiz ülkemize duyulan güvenin bir göstergesidir.”

Tam kapasiteye geçecek Türkiye’de 1966’da kurulan MAN tesisleri, firmanın Almanya dışındaki ilk ve en büyük üretim merkezi oldu. Akyurt’ta 317 bin metrekarelik alanda, 1.800 çalışanıyla üretim yapılan tesiste, vardiyada yılda 2 bine yakın otobüs üretiliyor. Otobüsün yanı sıra tesiste, şasi ve diğer MAN fabrikaları için elektronik parça imalatı da yapılıyor. NEOPLAN’la birlikte üretimin yüzde 40 artırılması ve tam kapasiteye ulaşılması hedefleniyor.

Kaprisli ama hazzı da büyük
MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz da otobüs markası NEOPLAN’ın tüm üretiminin Türkiye’ye kaydırıldığını söyledi.

Bunun Türk otomotiv sektörü ve MAN Türkiye için çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Yavuz, “NEOPLAN’ı Türkiye’ye taşıma projesine ‘Prenses’ ismini koyduk. Narin, güzel, önemli ve bir o kadar da kaprisli ve zor ancak bizler Prenses’i verdiği yorgunluktan çok, bıraktığı başarı hazzı ve mutluluğuyla hatırlayacağız” diye konuştu.

Türk Metal Sendikası Başkan Yardımcısı Muharrem Aslıyüce ise, “MAN Türkiye için geçtiğimiz darboğaz hâlâ hafızalarımızda. Çarkların durma noktasına geldiği, belirsizliklerin hakim olduğu o dönemi hepiniz hatırlasınız. İşte bugünün temelleri o dönemde atılmıştı. Çünkü o dönemde MAN Türkiye yönetimi işçi çıkarmak yerine, onlara sahip çıkmayı tercih etti. Onlara uygar ve hakkaniyetli yaklaşımlarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından tesisi gezen ve firma yetkililerinden bilgi alan Bakan Işık, yeni NEOPLAN’ın sürücü koltuğuna geçip tesis içerisinde kullandı.

Etiketler: neoplan   man   türkiye   polanya   otobüs   ankara  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki