Nakliyeciler, Protesto için kontak kapattı

Türkiye genelinde bir çok ili ile birlikte Yozgat'ta da örgütlenen kamyoncular, yeni takograf kanunu, haksız alınan vergiler ve mesleki yeterlilik belgelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle kontak kapattı.
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2015, Salı günü, saat: 10:09

Kocaeli, Adana, Bursa, gibi büyük şehirlerle birlikte Yozgat'ta da çeşitli sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenerek bir araya gelen kamyoncu esnafı; başta zamlar, dijital takograf fiyatları, K-1 belge ücretinin yüksekliği ve HGS cezalarını protesto etmek için bir araya gelen yaklaşık 60 kamyoncu esnafı, oluşturdukları konvoy ile Ankara - Sivas karayolu üzerinden korna çalarak protestoda bulundu. Protestolar 30 Nisan'a kadar devam edecek.

Kamyoncu esnafı, “Mazot fiyatları pahalı olduğu için kamyoncu araçlarında 10 numara inceltilmiş yağ yakıyor. Ne yapsın? Kamyoncunun yapacak başka birşeyi yok. Ekonomik şartlar nedeniyle birçok kamyoncu lastiğini değiştiremiyor ve Allah'a emanet gidiyor. Her tarafımız borç. Biz bu işe girerken borçlu değildik. Ne yapacağımızı şaşırdık. Lojistikçiler mazotu 2 liraya alıyor biz 3.93 liraya alıyoruz. Mazot fiyatlarında ÖTV indirimi istiyoruz. Ayrıca belgelerde de ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Kendimiz borçlandık ayrıca doğacak çocuklarımız da borçlandı. Bir an önce devletin bu konuya bir çözüm getirmesi, bir önlem alması gerekiyor ” ifadelerini kullandılar. 

Yaklaşık 15 yıldır kamyonculuk yaptığını söyleyen kamyon sahibi, borçları nedeniyle geçinemediğini söyledi. Borçları nedeniyle hırsızlık yapma durumuna geldiğini söyleyen Ağış, “Benim kamyonum yaklaşık 35 bin lira ediyor. Kamyoncunun uçan kuşa borcu olmuş. Kredi kartı ve tüm borçlarım 55 bin lira tutuyor ve ödeyemiyorum"diye konuştu.

Kamyoncuların zor yaşam şartları altında yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen bir başka kamyoncu esnafı ise, “Ben yaklaşık 8 yıldır kamyonculuk yapıyorum. Ulaştırma Bakanlığı'nın bir şekilde nakliye sektörüyle alakalı tonaj bazında kilometre başına fiyat getirmesi gerekiyor. Takografın fiyatı 2 bin lira. Her türlü belge bizden isteniyor. Tüm belgemizi yapmak zorundayız çünkü her 10 kilometrede bir denetleme istasyonları var. Bazı arkadaşlarımız tonajı biraz aştıkları için inanılmaz cezalar yiyorlar. Nakliyeciler fabrikalara kendi para kazanacak fiyatı söylüyor ve bizi az rakamlarla taşımaya zorluyorlar. En uzak şehirlere bile mal indirdiğimizde bize kalan para ya 100 ya da 200 lira. Bazen yolda aracımız bozulup masraf yapmak zorunda kaldığımızda, kar etmeden götürdüğümüz oluyor" dediler. 

Etiketler: nakliye   protesto   kontak   eylem  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki