Müze gibi ev

Çekerek İlçesinde 72 yaşındaki Ali Yıkılmaz, farklı dönemlere ait otantik ve folklorik eşyalarla evini adeta müzeye çevirdi.
Yayınlanma tarihi: 02 Temmuz 2015, Perşembe günü, saat: 07:35

Yozgat'ın Çekerek İlçesi'nde ikamet eden 72 yaşındaki Ali Yıkılmaz, küçük yaşlardan itibaren merak sarıp, toplamaya başladığı otantik eşyaları biriktirip, iki katlı evini adeta müzeye çevirdi.

Ali Yıkılmaz, Çekerek ilçesindeki iki katlı, bahçeli evinde sergilediği folklorik ve otantik eşyalar arasında günümüzde artık kullanılmayan tarım aletleri, halı, kilim, aydınlatma, mutfak eşyaları gibi ürünler bulunuyor. Yörede daha önceki dönemlerde kullanılan tarım aletleri başta olmak üzere 200 civarında eşyayı evinde sergileyen Ali Yıkılmaz, küçük yaşlardan itibaren antik eşyalara karşı merakının bulunduğunu söyledi. Topladığı otantik ve folklorik eşyaları önce evinin bir bölümünde sergileyen Ali Yıkılmaz, şimdilerde evinin diğer odalarını da otantik eşyalara tahsis etti. Ali Yıkılmaz, ''Sürekli yeni eşyalar geliyor. Evin odalarında sergileyecek yer kalmadı, şimdi bahçede bir yer yaptım, orası da doldu. Bazılarını evin duvarlarına astım, kapı girişinde sergiliyorum'' dedi.

Ali Yıkılmaz, farklı dönemlere ait eşyaları yaklaşık 8 yıl öncesinden evinin bir bölümünde sergilemeye başladığını belirtti. Yılmaz, bazen bahçeye oturup, eşyaları görünce hatıralarının canlandığını, çocukluğunu hatırladığını ifade etti. Yıkılmaz, 4 odalı evinin 3 odası, bahçesi ve daha önce ahır olarak kullandığı alanı müze olarak kullandığını, sergilediği eserleri isteyen herkesin gelip gördüğünü, bazen üniversite öğrencilerinin de ziyaret edip, eserler hakkında bilgiler alırken, fotoğraf çektiklerini de sözlerine ekledi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: çekerek   müze   ev   ali yıkılmaz  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki