Mutluluk ve Huzurun Anahtarı Hoşgörüdür

Başkan Şimşek, 'insanların farklı fikirlerine tolerans gösterme anlamına gelen hoşgörü, her anlamda huzurun temel şartıdır.’
Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2015, Pazartesi günü, saat: 13:13

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, 16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, karşı taraftaki insanların farklı fikirlerine tolerans gösterme anlamına gelen hoşgörünün, her anlamda huzurun temel şartı olduğunu söyleyerek, "Bu davranış, aynı zamanda kendine güvenin işaretidir. Kendi fikrine güvenen insan hoşgörüye ve diyaloğa açıktır." dedi.

UNESCO, 1995’te 16 Kasım'ı Uluslararası Hoşgörü Günü olarak belirlediğinde 16'dan fazla sözleşme, bildirge ve tavsiye kararında hoşgörüye atıfta bulunulduğunu tespit etmişti. Söz konusu sözleşme, bildirge ve tavsiye kararları günümüzde de geçerliliğini koruyor ve hala tam olarak uygulanmayı bekliyor diyen Başkan Şimşek, toplumsal ve bireysel huzur için çok önemli bir yeri olan hoşgörü kavramıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Hoşgörü aynı zamanda toplumda tolerans karşılığında da kullanılmaktadır. Karşı taraftaki insanların farklı fikirlerine tolerans gösterme anlamına gelir. Bu davranış, aynı zamanda kendine güvenin işaretidir. Kendi fikrine güvenen insan hoşgörüye ve diyaloga açıktır. Kendi fikrine güvenmeyen insan ise bütün bunlara kapalıdır çünkü karşılıklı konuşulduğu zaman kaybedeceğini bilir. İnsan ilişkilerinde farklılıklar ve benzerlikler vardır. Hoşgörülü kişi farklılıklardan değil, benzerliklerden hareketle karşısındakiyle ilişki kurmaya çalışır. Fakat hoşgörüsü zayıf insan benzerlikleri değil, farklılıkları görerek hareket eder. Mesela hoşgörüsüz kişi, on tane iyi davranışı değil, bir tane yanlış davranışı görür.”

Başkan Şimşek, “Toplumsal olarak birlik beraberliğe çokça ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda, bu gün vesilesiyle hoşgörülü olmanın öneminin farkındalığını yaşıyoruz. Hoşgörü, bir anlayıştır, anlayışlı olmanın adıdır, sevginin yoludur. Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür. Hoşgörünün, sevginin, barışın ve kardeşliğin daim olduğu bir dünyada yaşamak temennisiyle.” dedi.

Etiketler: ahmet şimşek   sorgun  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki