Mutlu aile, başarılı çocuk

Yozgat Özel Ergin İlk ve Ortaokulu öğrenci ve velilerine yönelik Eğitimci Yazar Orhan Keskin’in katılımıyla “Başarının Stratejileri ve Mutlu Aile Başarılı Çocuk” konulu konferans düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 13 Nisan 2015, Pazartesi günü, saat: 11:22

Yozgat Özel Ergin Koleji konferans salonunda gerçekleşen program saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Okul Müdürü Oğuz Köker’in konuşmasıyla başladı. Köker velilere yönelik yaptığı konuşmada; Kitap okumanın önemini bildiklerini belirterek, her gün sabah 20 dakika derslerden önce kitap okuma etkinliğimiz var ve devam ediyor. Bundan sonrada İngilizce kitap okuma etkinliğimiz başlattık. Türkçemizin yanı sıra özellikle Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında İngilizce soruları var ve çocuklarımızın İngilizce okuma ihtiyacı da var. Bunu da bu şekilde gidermiş oluyoruz diyerek, katılımları için velilere teşekkür etti.

İlk olarak ortaokul öğrencileriyle bir araya gelen Eğitimci Yazar Keskin, öğrencilere eğitimde başarının sırlarından bahsetti. Başarılı insanın en önemli özelliklerinden bir tanesinin kitap okumaktan geçtiğinin altı çizen Keskin, düzenli ve devamlı kitap okumalıyız, asla vazgeçmemeli, iç iletişimin iyi olması gerektiğini söyledi. Özellikle TEOG sınavı öncesi başarıyı elde etmek için verimi azaltan etkenlerden, internet, telefon gibi şeylerden uzak durulması gerektiğini aktaran Keskin, dikkat dağınıklığına neden olan ortamlardan uzak durulalı, gereksiz şeylerden uzak durarak, kesinlikle müzik dinleyerek ders çalışılmamalı, soru çözülmemeli. Ders çalışmanının en verimli saatleri sabah beş ile dokuz arası bu saatlerde en az 40 dakika etüt yapılmalı, uykuyu iyi ayarlamalı ve günde en fazla altı, altı buçuk saat uyku ideal uyku olduğunu söyledi.

Eğitimci Yazar Orhan Keskin seminerin ikinci seansında velilere yönelik yaptığı konuşmada, çocukların içinde bulunduğu zaman göre değiştiğini belirterek, 21’nci yüzyılın en büyük sorunu okuma yazma bilmemek değil okumamak olduğunu söyledi. Çocuklarımızda mücadele ruhunun kazandırılması gerektiğini söyleyen Keskin, çocuklarımız zorluklar yaşıyor, zaman zaman evde farklı işleri (odasını toplamak, yemek sonrası masayı toplamak vb.) yapmasını sağlayıp teşvik ederek mücadele ruhlarını kazanmalarını sağlamalıyız. Çocuğun başarılı olmasında en büyük rol ailededir. Çocuk üzerinde annenin etkisinin olduğu gibi babanın da etkisi büyüktür. Olayların değişimi ve gelişimi ailede başlar, ders çalışma temelleri 6 yaşında başlıyor, bu temelin iyi atılması için özverili okumaktır. Çocuklar teknolojiyi yanlış kullanıyor. Evimizde teknolojik malzemeler olmalı ama çocuğumuza kontrollü kullandırmalıyız. Evimize kurallar koyarak, sorunları konuşarak halletmeliyiz.  Başarının sırrı kitap okumaktan geçer, 23 yıldı Türkiye derecesi yapmış öğrencilerle görüşmelerim oldu. Bu öğrencilerin en önemli özelliği sıra dışı çalışmalarıdır. Buda yine düzenli çalışma ve kitap okumak” diye konuştu.Aile içi iletişiminde çok önemli olduğunu söyleyen Keskin, Türkiye’de en fazla boşanmanın yaşandığı il Antalya, çok ciddi sorunlardan dolayı boşananlar var ama bir çoğu da incir kabuğunu doldurmaz. Sorun ise birbirimizi tanımıyoruz. Allah kadını farklı erkeği farklı yaratmıştır. Mutlu olmak istiyorsak birbirimizi sevmeliyiz, “eşler birbirini sevdiği zaman günahları dökülür cennete gider” Sevginin olduğu yerde karşılıklı saygı olur, affetmesini bilir, affetmek ahlakın en önemli erdemi affetmektir. Aynı zamanda sabırlıda olmalıyız, “öfkenin başı delilik, sonu pişmanlıktır” öfkemize hakim olmalıyız. Sevginin, affediciliğin, aile içi iletişimin kuvvetli olduğu bir ailede sorunlar olmayacak ve çocuklarımıza da olumsuz bir etken olarak dönmeyecektir” diye ifade etti.

Konuşmanın ardından Okul Müdürü Oğuz Köker, Eğitimci Yazar Orhan Keskin’e plaket takdim etti. Plaket takdimi sonrası Keskin’in kitap imzalamasıyla program sona erdi.

Etiketler: özel   ergin   kolej   konferans  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki