Bozok Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü Sosyoloji Araştırma Topluluğunun tarafından “Modern Toplumda Sekülerleşme ve Din” konulu konferans düzenlendi. Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Sekülerleşme, Dinden Uzaklaşmanın Hikayesi” adlı kitabıyla tanınan Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Araş. Gör. Volkan Ertit’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferans Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Mumyakmaz’ın, “Sekülerleşme olgusunun teolojik değil, sosyolojik yönüyle ne olup ne olmadığını anlamak” için vurguladığı açılış konuşmasıyla başladı.  

Açılış konuşmasının ardından Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Araş. Gör. Volkan Ertit tarafından verilen “Modern Toplumda Sekülerleşme ve Din” konulu konferansa geçildi. Ertit konuşmasında; sekülerleşmenin ne olduğunu, sekülerleşmenin farklı bakış açılarıyla nasıl anlaşıldığını, sekülerleşmenin laiklik, laikleşme, aydınlanma, dinsizleşme ile karıştırılmaması gerektiğini ve sekülerleşmenin kendine ait dinamikleri olan bir süreç olduğunu ayrıntılı bir biçimde anlattı.

Konferansın sonunda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz katkılarından dolayı Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Araş. Gör. Volkan Ertit’e plaket ve hediye takdim etti. 

Ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Ertit’e Konferans sonunda günün anlam ve önemine binaen İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz tarafından Sosyoloji Araştırma Topluluğu adına onurluk ve hediye takdiminde bulunuldu. Ertit’in öğrencilerin kitaplarını imzalamasıyla konferans sona erdi.