Model Uçak Festivali Yapıldı

Pilot TR firması tarafından Yozgat'ta düzenlenen festival Çalatlı Köyü Model Uçak fistinde düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 07 Eylül 2015, Pazartesi günü, saat: 12:39

Pilot TR firması tarafından Yozgat'ta düzenlenen festival Çalatlı Köyü Model Uçak fistinde düzenlendi. Yozgat'ta büyük ilgi ile takip edilen, bu yıl ikincisi düzenlenen Model Uçak ve Helikopter Festivali Etkinliğine, 8 ayrı ülkeden yerli ve yabancı yaklaşık 40 pilot katılımıyla daha renkli gösterilerin izlenmesi sağlandı.

Pilot TR Satınalma Müdürü Kemak Demirçubuk, Türkiye'de havacılık merakının her geçen gün arttığını söyledi. Demirçubuk Türkiye'de öncelikle büyük ve gelişmiş kentlerde havacılık merakının gittikçe arttığına dikkat çekerek, Yozgat'ta ikincisi düzenlenen festivale 8 farklı ülkeden katılımla uluslararası nitelik kazandığını ifade etti. Demirçubuk, "Amacımız insanların hafta sonları gelip uçuşlar yapacağı bir yer yaratmak. Bunun için de genç insanları heveslendirmek ve desteklemek için bu organizasyonu yapıyoruz. Burada Türkiye'de ki pilotlar, yabancı pilotlara çeşitli sorular soruyorlar, bilgi alıyorlar. Festivalimize Türkiye'den de 32 pilotumuz katıldı." dedi.

Festivalde yaklaşık olarak 280 kilometre hızla uçabilen model uçaklar mikrolight,paraglider, moskito, paraşüt, sıcak hava balonu ve piston motorlu model uçaklar kullanıldı. 8 yaşındaki Bartu Baytaroğlu'nun model helikopter gösterisi de büyük alkış aldı. Havadan görüntü çekimi için tasarlanan ve yaklaşık olarak 2 saat uçabilen "G-9" adlı model helikopterde pilot Alvin Cha tarafından uçuruldu. Helikopterin dünyada ilk kez Yozgat'ta ki festivalde görücüye çıkarıldığı belirtildi.

Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Hasan Çoşkun da, Yozgat'ta havacılık sporlarına olan ilginin her geçen yıl biraz daha artıyor olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Çoşkun, gerek Türk Hava Kurumu ve gerekse Pilot TR olarak Yozgat'ta daha farklı etkinlikler yaparak, hem Yozgat'ın ismini duyurmayı hedeflediklerini, hem de Yozgatlı gençleri havacılık alanına kazandırmak olduğunu anlattı.

Etiketler: pilot tr   model   uçak   pist   yozgat   festival  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki