Boğazlıyan İlçesinde 'Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası' kapsamında Fatih İlkokulu tarafından bir etkinlik düzenledi.

Kaymakam Davut Sinanoğlu, Belediye Başkanı Hamdi Erdal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bozdağ, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Murat Sarıerikli, İlçe Müftüsü Mehmet Güler, Karayolları Şube Müdürü Ali Halat ve çok sayıda öğrenci, veli katıldı.

Gençlik Projeleri destek programı kapsamında gerçekleştirilen 7-11 yaş grubu çocuklara trafik kültürü oluşturmak, trafik yaşam becerileri kazandırmak trafik kurallarına duyarlı, insana saygılı bireyler yetiştirmek amacıyla oluşturulan park katılımcılara tanıtıldı.Okul Bahçesinde kurulan parkurda, öğrenciler trafik polisi eşliğinde akülü araçlarla gezdi. Çocuklara, karayolunda uyulması gereken kurallar gösterildi. Minik öğrencilerden ritim grubu gösterisi hayranlıkla izlendi.Öğrencilerin gece fark edilmek amacıyla atık maddelerden tasarladıkları kıyafet defilesi büyük ilgi topladı.

Okul Müdürü Mustafa Şimşek: ”Parkımızda yapılan uygulama ile çocuklar hem trafikte sorumlu davranacak hem de ileride sorumlu birey olarak yetişecek aynı zamanda sürücüler de çocuklardan aldıkları telkinlerden biraz gurur mesesi yapmak suretiyle trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazanacak.” Dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bozdağ: "Trafik hayatın artık önemli bir parçasına dönüştü. Trafik ile ilgili okullarda yapılan bu tür çalışmalar öğrencilerimiz için çok önemli. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kaymakam Davut Sinanoğlu, Trafik kurallarına dikkat çekerek Fatih İlkokulunda yapımı tamamlanan Model Trafik Eğitimi Parkının öğrencileri trafik konusunda daha da bilinçlendireceğini söyledi." Trafik kazalarında insan, araç, yol ve çevre faktörlerinin etkileri çeşitli oranlarda olmakla birlikte kazalara sebep olan kusurlar içerisinde insan unsurunun payı yüzde 98 düzeyindedir bu düzeyi azaltma da önemli yöntemlerin birisi de eğitimdir" dedi.

Konuşmalardan sonra Model Trafik Eğitim porjesine destek veren kişi ve kuruluşlara plaket takdim edildi. Açılan stantlarda katılımcılara broşür dağıtıldı.