Mobil Kanser Taraması Yapılıyor

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından iç donanımları tamamlan kanser tarama TIR’ı, köylerde yaşayan vatandaşlara ayağında hizmet vermeye başladı.
Yayınlanma tarihi: 14 Ekim 2015, Çarşamba günü, saat: 09:19

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü, kadınlarda en çok görülen, meme ve rahim ağzı kanser hastalıklarını erken teşhis etmek ve erken tedaviye başlanmasını sağlamak amacıyla dizayn edilen mobil kanser tarama ünitesi köylere vatandaşın ayağına giderek kanser taramalarını gerçekleştiriyor.

Kanser Tarama TIR’ı, Yozgat’ın Yerköy ilçesine bağlı Sarayköy’de kanser tarama çalışmalarına başladı. Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen TIR’ın, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) gelemeyecek durumda olan köylerdeki kadınların ayağına giderek, ücretsiz hizmet verğini söyledi. Kanserde erken teşhisin önemli olduğunu ifade eden Karaarslan, "Kadınlarda görülen meme ve rahim ağzı kanserini erkenden teşhis etmek amacıyla Mobil Kanser Tarama TIR’ları ile köylere kadar gederek kanser taraması yapıyoruz. Kanser bulgusuna rastlandığında erken tedavi yapmak istiyoruz. TIR’ın içerisinde mamografi cihazı mevcut. Mamografi cihazı ile kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin erken teşhisini yapmayı amaçlıyoruz" dedi. 

Araç içerisinde rahim ağzı kanseri teşhisi de yapıldığını vurgulayan Karaarslan, "Burada ebe arkadaşlarımız rahim ağzından örnek alıyor. Pataloji rabolatuvarlarımızda inceleniyor, bunun neticesinde de rahim ağzı kanseri varsa erken teşhis yaparak tedavisini erkenden yapmayı düşünüyoruz. 

Bunların yanı sıra bağırsak kanseri taraması da yapıyoruz. Bu taramayı da hem erkeklerde hem de kadınlarda yapıyoruz. Burada yaş gurubu 50-70 yaş arası. Dışkılarından örnek alarak erken teşhisle tedavi yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Vatandaşların köylerden gelerek kanser taraması yaptıramadıklarını belirten Karaarslan, kanser tarama TIR’ı ile tüm köyleri tek tek dolaşarak bu sorunu ortadan kaldıracaklarını sözlerine ekledi. Kanser tarama TIR’ında muayene olan kadınlar ise uygulamadan oldukça memnun olduklarını belirterek, "Devletimizden Allah razı olsun. KETEM ücretsiz ayağımıza kadar gelerek bizleri muayene ediyorlar” dediler.

Etiketler: akif karaarslan   halk   sağlık   mobil   kanser   tarama  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki