Mobil Kanser Tarama Aracı Yerinde Hizmet Verecek

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından iç dizaynı yaptırılan Kanser Tarama TIR’ı il genelindeki köylerde yaşayan kadınlarda kanser tarama hizmeti verecek.
Yayınlanma tarihi: 05 Eylül 2015, Cumartesi günü, saat: 11:56

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmetine Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ve iç dizaynı halk sağlık müdürlüğü tarafından yaptırılan mobil kanser tarama aracı, Kanser Erken Teşhis Eğitim ve Tarama Merkezi (KETEM) kanserde erken teşhis ve tedaviyi sağlamak için aldığı mobil mamografi cihazı ile köyleri ziyaret ederek kadınları meme kanseri taramasından geçirecek. 

Rahim ağzı kanseri, bağırsak kanseri taramalarında Yozgat’ın ilk ona girdiğini hatırlatan Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Akif Karaarslan, kanserde erken teşhis ve tedaviyi sağlamak için mobil cihazlar ile köylerde kadınlara yönelik meme kanseri taraması vereceklerini söyledi. 

Dr. Karaarslan, kanser tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, "Halk sağlığı müdürlüğü olarak bizler köylere araçlar gönderip, kadınları Kanser Erken Teşhis Eğitim ve Tarama Merkezine (KETEM) getirerek kanser taramasından geçiriyoruz. Ancak vatandaşlarımız köylerdeki yoğun işlerinden dolayı bir çoğu merkezimize gelemiyor. Biz de bu sorunu çözmek için mobil kanser tarama sistemini geliştiriyoruz. Bunun için bakanlığımızdan bir kamyon aldık. Bu kamyona kanser tarama cihazı yerleştireceğiz ve bu aracımız köylerimize giderek kadınlarda meme kanseri taramasından geçirecek. İnşallah mobil kanser tarama aracımız Mart ya da Nisan ayında hizmete başlayacak."dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın kanser konusunda 3 ayrı tarama programı uyguladığını ifade eden Dr. Karaarslan: "Bu kapsamda da Bağlık Bakanlığımız üç kanser türünde tarama programı uyguluyor. Bunların kadınlarda meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramaları. Kanseri erken evrede yakalamak istiyoruz, erken evrede yakalandığı zaman yüzde yüze yakın bir oranda tedavi şansı olduğu için çok önemsiyoruz. Kanser daire başkanlığı tarafından illerin verileri her hafta takip edilerek bizlerle paylaşılıyor. Yozgat olarak her hafta özellikle rahim ağzı ve bağırsak kanseri taramaları konusunda ilk 10 sırda yer alıyoruz, mobil aracımızla birlikte meme kanseri taramasında da daha çok kadınımıza ulaşacağız."diye konuştu. Dr. Karaarslan son olarak ise kanser taraması yapan sağlık personelin eğitimden geçirildiğini ve bu personelin sağlık taramalarında vatandaşlara bilgi verdiklerini ifade etti. 

Etiketler: yozgat   halk   sağlık   akif karaarslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki