Mısır'da ki İdamlar Sorgun'da Protesto Edildi

Sorgun ilçesinde Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye idam cezası verilmesi ve 6 kişinin idam edilmesi protesto edildi.
Yayınlanma tarihi: 01 Haziran 2015, Pazartesi günü, saat: 09:04

Osmanlı Eğitim Ocakları Sorgun Temsilciliği tarafından düzenlenen idamları protesto mitingine Sorgun’daki Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, İmam Hatipliler Derneği, Diva Sen gibi bir çok sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Cuma namazı sonrası Salih Paşa Camii önünden tekbirlerle başlayan protesto yürüyüşü Belediye Meydanı’nda sona erdi. Burada idam edilen 6 kişi için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından miting, Yeni Cami İmamı Ahmet Çınar Çetin’in okuduğu Kur’an-ı Kerim ile devam etti.

Mitingde konuşan Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Mısır’da gerçekleşen darbenin ardından hukuksuzluk ve adaletsizlik sebebiyle Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler mensubu 108 kişiye verilen idam kararını kendisinin de protesto ettiğini söyledi.

Osmanlı Eğitim Ocakları Sorgun Temsilcisi Hamdi Yüksel de yaptığı konuşmada, ocak olarak tüm sivil toplum kuruluşlarına gittiklerini ve hepsinin de kendilerine destek verdiğini söyledi.

Yüksel, Mısırda yaşanan olaylara buradan bir yaptırım uygulayamadıklarını, müdahale edemediklerini, ancak kalpleri ile bus ettiklerini belirtti.

Bir Mursi asılsa, bin Mursi’nin geleceğini vurgulayan Yüksel “İslam devletleri üzerinde özellikle oyun oynanıyor. Avrupa devletleri hiçbir zaman bizim büyümemizi, birlik beraberliğimizi istememişlerdir. Onların eliyle, onların işbirlikçi elleriyle maalesef dünyaya adalet dağıtan Osmanlı Devleti de onlar tarafından yıkılmıştır. Avrupa demokrasi istiyorsanız sandığa gidin demiş. Mısırlı sandığa gitmiş, %52 oyla Mursi’yi iktidara getirmiş. Demek ki sandıktan çıkmak da işe yaramıyor. O da bir çözüm değil. Hani Hz. Ömer Efendimiz hançerlendiğinde gülmüştü. Kendisine ‘Niye gülüyorsunuz Ya Ömer’ diye sorulduğunda, ‘Biz küçükken hamurdan put yapardık. Ona tapardık. Sonra acıkınca o putları yerdik’ demiş. Avrupa’nın demokrasisi de böyle demek ki. İşine gelince demokrasi, işine gelmeyince put gibi onu yiyor ve Mursi’yi de yediler. ABD Başkanına ‘Darbecilere niye dur demiyorsunuz’ diye sorulunca ‘Bizim menfaatlerimiz ön plandadır’ diye cevapladı. İşte bunların demokrasi anlayışı” dedi.
(sorgun postası)

Etiketler: mısır   idam   mursi   sorgun   protesto  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki