Mısır İçin Meydanlara İndiler

Memur-Sen Yozgat temsilciliği Mısır’da, alınan idam kararlarına Cumhuriyet Meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.
Yayınlanma tarihi: 19 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 09:47

Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Şube Başkanı Kenan Şerefli Mısır’da Mursi, Bedii ve Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında darbecilerin verdiği idam kararını Cumhuriyet Meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı.

Mısı'da alınan kararın vicdanları kanattığını ifade eden Kenan Şerefli, Uluslararası kamuoyunun bu karara tepki vermesi gerektiğini vurgulayarak "Meşruiyeti olmayan darbeci mahkemenin, seçilmiş Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verdiği idam kararı, insanlığın vicdanını kanatmıştır.

Bu karar, uluslararası kamuoyunun tepki vermesi gereken ve insanlığın vicdanına sığmayan, darbeci zihniyetin zalimliğini tescilleyen bir karardır. İdam kararlarının yürürlüğe girmesi noktasında son sözü söyleyecek Mısır Müftüsü’nden; görev ve sorumluluğunun gereğini yaparak, haktan ve adaletten şaşmamasını, bu hukuksuz kararı reddederek, idamların yürürlüğe girmesini engellemesini, insanlığın vicdanını kurtarmasını bekliyoruz. Aksi halde tarihe Sisi ve işbirlikçilerinin kuklası olarak geçeceğini hatırlatıyoruz" dedi.

Mursi’ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırı, despotizmi şiddetle kınadıklarını dile getiren Şerefli, idam kararları Mısır’daki, vahşetin tescili olduğunu söyledi.

Şerefli, “Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Halklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez.

Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken, milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz. Baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz.

Son sözümüz şudur, binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da, katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silah ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş serg ileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur- Sen olarak deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm ihvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi’nin göreve iadesi sağlanmalı darbenin asker- sivil tüm aktörleri yargılamalıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler: mısır   idam   mursi   kenan şerefli   emin erbek  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki