Yozgat’ta 2-6 yaş arası kreş çocukları sosyal sorumluluk projesi kapsamında ailelerinin de destekleriyle kreşlerinde kermes düzenledi. Kermesten elde edilen gelirle 4 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye almayı düşünen minik yürekler amacına ulaştı.
 
Bir gün süren kermesten elde edilen gelir ile alımı yapılan 4 adet tekerlekli sandalyenin engelli vatandaşlara dağıtımı için tören düzenlendi.
 
Törene Vali Kemal Yurtnaç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, İç Anadolu Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Hamide Taşarslan, Sorgun Engelliler Umut Spor Kulübü Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.
 
Herkese örnek olacak bir girişimde bulunan minik öğrencilerin bu davranışları başta ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşları ve ailelerini sevindirirken miniklerin duyarlılıkları da takdirle karşılandı.
 
Tekerlekli sandalyeye çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Tuğba Münine Altun, “Mutluyum, bundan sonra daha rahat dışarı çıkacağım. Daha önce tekerlekli sandalyem yoktu. Hepsine çok teşekkür ederim. Daha rahat gezip dolaşıp dışarı çıkacağım. Minik çocuklara teşekkür ederim” ederim diyerek teşekkür etti.
 
Sosyal sorumluluk projesine imza atan minik öğrencileri ve okul yönetimini tebrik eden Vali Kemal Yurtnaç, “Duyarlı vatandaşların yaşadığı bir yerde yöneticilik yapmak çok kolay. Çünkü insanlar hissediyorlar, dertleri var ve engelli insanlarla ilgili düşünceleri var. Bu çerçevede kreşimizde bir etkinlik düzenledi. Bu etkinliğe biz de katıldık. Sonuncunda da 4 tane engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye alındı. Bugün onlarla beraberiz. Bu tür şeylerde çok fazla maddi birikime gerek duyulmuyor. Mesele hisseden insanların olması. Bu çerçevede okul müdürü Gülşen Hanım’a teşekkür ediyorum, çocuklarımızı duyarlı hale getirdiği için” dedi.
 
‘Buradaki engelli insanlarımız hayattan ne kadar tat alabilirlerse biz onların ne kadar mutluluklarını artırabilirsek idare olarak memnun oluruz ve kendimizi de başarılı görürüz’ diyen Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
 
“Biz bunu toplumun geneline yayabildiğimiz takdirde göle attığımız taş gibi dalgalara yayılacak ve buradaki insanlarda hayattan daha fazla mutlu olacaklar. Biz bu çalışmaları devamlı destekleyeceğiz ve içerisinde olacağız”
 
Bu tür etkinlikle güzel bir farkındalık oluşturduklarını söyleyen Kreş Müdürü Gülşen Solmaz ise “0-6 yaş çocukların bulunduğu kreş burası. 2-6 yaş arasındaki çocuklarımızın açmış olduğu kermesten elde edilen gelirle bugün 4 tane kardeşimizin yüzünde tebessüm oluşturduk. Kermeste çocuklar aileleriyle birlikte yaptıkları pastaları tekrar ailelerine sattılar ve gelir elde ettiler. Oradan elde ettiğimiz gelirle de 2 bin lira civarında ücret topladık. Onunla da 4 tane tekerlekli sandalye aldık. Kardeşlerimizin yüzünde tebessüm oluşturduysak ne mutlu bize” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından tekerlekli sandalyeler ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.