Mikro Mantarı İle Verim Artışı Sağlandı

Şeker Pancarında mikoriza mantarının verime etkilerini çiftçiye göstermek amacıyla çiftçi Muharrem Şahiner’e ait 7 Dekar arazide yapılan demonstrasyonda verimde %10 artış sağlandı.
Yayınlanma tarihi: 10 Kasım 2015, Salı günü, saat: 13:23

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Merkez Fakıbeyli köyünde yapılan şeker pancarında mikoriza mantarının verime etkilerini çiftçilere göstermek amacıyla çiftçi Muharrem Şahiner’e ait 7 Dekar arazide yapılan demonstrasyonda verimde %10 artış sağlandı.
     
Hasattan önce demonstrasyon alanında incelemede bulunan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir deneme için ekim yaptıkları tarlayı iki kısma ayırarak yapılan ekimde bir kısma normal tohum ve normal gübre miktarıyla diğer kısma ise mikoriza mantarı ile kaplanmış tohumla normalin yarısı kadar gübre kullanılarak ekim yapıldığını söyleyerek "Bitki gelişim sürecinde yapılan gözlemlerde mikorizalı sıralardaki şeker pancarının daha iyi gelişim gösterdiği ve daha az sulama isteği olduğu gözlemlendi." dedi.
     
Üretim sezonu sonunda hasatta mikoriza mantarı ile aşılanan şeker pancarında dekara % 10 verim artışı sağlandığını belirten Özdemir, Sorgun Şeker Fabrikasında yapılan şeker analizinde mikorizalı şeker pancardaki şeker oranında ise % 1’lik artış sağlandı. Bu ise şeker pancarının alım fiyatının artmasını sağlandığını vurguladı.
     
Özdemir, Bu sistemde; Daha az gübre kullanımı ile sağlanan girdi tasarrufu, Dekara %10’luk verim artışı ve Şeker oranındaki artış dikkate alındığında çiftçinin 1 dekarda 150 TL civarında daha fazla kazanç elde edildiğini belirterek şunları kaydetti; "Şeker pancarı İlimizde hububattan sonra en çok ekilen ürün olup sulamanın ve kimyevi gübre kullanımının en çok yapıldığı üründür.  Bu nedenle küresel ısınma ve iklim değişikliklerin gündemde olduğu bu dönemde daha az gübre ve su kullanımının sağlanması hem ülke ekonomimiz açısından hem de çevresel olarak ülkemiz ve dünyamız açısından büyük önem taşımaktadır.”

Mikoriza Mantarı Nedir: Doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmaları olup bitki köklerine yapışıp kendi kök uzantılarını oluşturmakta ve bitkinin ile birlikte yaşayan kök sisteminin gerçek bir uzantısı olarak, daha fazla kök salmasını sağlayarak orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağlamaktadır. 

 

 

Etiketler: ziyaattin özdemir  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki