Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından mikoriza mantarının çiftçi şartlarında uygulanarak gösterilmesi maksadıyla Yozgat Kuşçu Köyü çiftçilerinden ve Köy Muhtarı Yaşar Darı’ya ait 5 Dekar arazide değişik Domates çeşitlerinde mikoriza mantarının verime etkilerini deneme çalışması yapıldı.

Bu çalışma ile araziye mikoriza mantarı ile aşılanmış fideler ile aşılama yapılmamış değişik domates çeşitlerinden fideler dikimi yapıldı. Böylelikle mikoriza mantarı bulaştırılmış olan fideler ile normal fideler gelişim sürecinde izlenme imkânı sağlandı.

Domates fidelerinin gelişim sürecinde yapılan gözlemlerde mikorizalı sıralardaki fidelerde daha iyi ve hızlı bir gelişim gözlemlenerek, hasatta mikoriza mantarı bulaştırılarak dikilmiş olan sıralarda verimin %30 daha fazla olduğu tespit edildi.

Mikoriza mantarı ile yapılan ekim çiftçiler tarafından da verim artışının bu onaylanması ile deneme ekiminin yapıldığı arazi sahibi Yaşar Darı, bundan sonraki yıllarda yapacağı sebze üretiminde mikoriza mantarını kullanacağını söyledi.