Son dönemlerde büyük bir atılım ve gelişim içinde olan tıbbi donanım açısından yeniliklerini sürdüren ve alanında uzman doktor kadrosu ile halkına modern sağlık imkanları sunan Bozok Üniversitesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi bölgesinin sağlık üssü olmaya devam ediyor.

Bozok Üniversitesi hastanesinde gerçekleştirilen bir operasyonla midesinden alınan parça ile yemek borusu yapılan Aynur Yazıtaş isimli hasta başarılı cerrahi müdahale ile sağlığına kavuşturuldu.

Yemek yiyip içmekte zorlanan ve göğüs ağrıları şikayetleri ile Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran Aynur Yazıtaş’ın yapılan tetkikler sonucu yemek borusunda tümör olduğu tespit edilerek hastanın ameliyata alınması uygun bulundu. 

Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Osman Tokat, Yrd. Doç. Dr. Bayram Metin ve Onkolojik Cerrahiden Prof. Dr. Soykan Dinç ile Dr. Muhammet  Gömeç’ten oluşan hastane cerrahi ekibi tarafından, başarılı bir operasyonla yemek borusu kanseri olan 63 yaşındaki Aynur Yazıtaş isimli hastanın yemek borusunun tamamına yakını çıkarılarak yerine mideden oluşturulan yeni bir yemek borusu yerleştirildi.

Göğüs Cerrahisi polikliniğine başvuran Yazıtaş, “Yaklaşık 1 yıldır şikayetlerim vardı. Doktorlarımın yaptığı incelemede yemek borumun alt ve orta kısımlarında 8 cm büyüklüğünde bir tümör tespit edildi. Bunun üzerine ameliyat olmam gerektiği belirtildi. Yakın çevrem tarafından ameliyat için Ankara’ya gitmem önerildi, fakat ben buradaki doktorlarıma güvendim ve burada ameliyat olmaya karar verdim. Sağ olsun hocalarım da geçen hafta ameliyatımı gerçekleştirdiler ve iki gündür yemek yemeye başladım. Rahatlıkla yemeğimi yiyebiliyorum. Hiçbir takılma veya ağrı şikayetim kalmadı. Ameliyatımı gerçekleştiren doktorlarıma teşekkür ediyorum. Yozgat halkımıza da Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesinde her türlü teknik imkan ve güler yüzün olduğunu belirtmek istiyor. Bundan sonra başka yerlere gitmemelerini tavsiye ediyorum” şeklinde mutluluğunu paylaştı.

Operasyona ilişkin bir açıklama yapan Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Osman Tokat, “Yemek yerken boğazında takılma hissi ve göğüs ağrısı şikayeti nedeni ile yapılan endoskopik incelemede yemek borusunda tümör olduğu tespit edilen hastamız ameliyat için Ankara’ya gitmeyi düşündüğünü, ancak Üniversitemiz bünyesinde bu tür operasyonların yapıldığını öğrenince burada ameliyat olmaya karar vererek bize müracaat etti. Bunun üzerine hastamıza ameliyat için gerekli hazırlıklarımızı yaparak yemek borusunun tamamına yakın kısmını çıkararak yerine mideden oluşturduğumuz yeni yemek borusunu yerleştirdik. Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyon gelişmeyen hastamıza bir hafta sonra ağızdan beslenme başlandı ve hastamızın ameliyattan önceki yutma güçlüğü şikayeti ortadan kalktı. Bu tarzda multidisipliner yaklaşım gerektiren ve Türkiye’de sayılı merkezde yapılabilen bir ameliyatı gerçekleştirmiş olmanın ekip olarak mutluluğunu yaşadığımız belirtmek isterim. Bu ameliyatın hastanemizde kendi hekimlerimiz tarafından yapılmasına imkan sunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’e, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu  ve Hastane Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mesut Sipahi’ye teşekkür ediyoruz. Yozgat halkımıza da hastanemizdeki gerek teknik yeterliliğin ve gerekse hekim yeterliliğinin bu tarzda büyük ameliyatları gerçekleştirecek kalite ve düzeyde olduğunu belirterek, bu tarzda rahatsızlıkları durumunda başka illere gitmeden mutlaka bizlere başvurmalarını öneriyoruz“ diye konuştu. 

Ameliyat sonrası Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu ve operasyonu gerçekleştiren ekip Aynur Yazıtaş’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.