MHP kendini başarılı buluyor

MHP resmi olmayan sonuçlara göre 82 milletvekili çıkararak 2011 seçimine göre oyunu artırdı. MHP’de yaygın olan kanaat ise yeniden seçime gidilmesi
Yayınlanma tarihi: 08 Haziran 2015, Pazartesi günü, saat: 06:41

MHP, milletvekili genel seçiminden resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 16,4 oy ve 82 milletvekili ile çıkarak, kilit parti konumuna geldi. Seçimden çıkan koalisyon tablosu nedeniyle gözler MHP’ye çevrilirken, MHP Genel Başkanı ve yöneticileri koalisyona soğuk bakıyor. 

MHP, 2011’de yüzde 13,01 oyla, 34 ilden 53 milletvekili çıkarmış, 47 ilde ise varlık gösterememişti. MHP bu kez 2011’deki tabloyu Türkiye genelinde tersine çevirdi. 46 ilden 82 milletvekili çıkaran MHP, yüzde 3’ün üzerinde bir artışla yüzde 16,4 oy alarak siyasi yelpazedeki konumunu daha da güçlendirdi. Ancak 2014 yerel seçimlerinde aldığı 17,6’lik oy oranı düşünüldüğünde MHP’nin sıçrama yapamadığı ve yüzde 1’lik bir oy kaybı yaşadığı da ortaya çıkmış oldu.

MHP, 2011 seçiminde milletvekili çıkaramadığı 15 ilde birer milletvekili çıkarmayı başardı. Bu iller: Burdur, Çanakkale, Giresun, Gümüşhane, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Uşak, Aksaray, Bayburt, Kırıkkale, Karabük, Kilis ve Zonguldak olarak sıralandı.

12 ilde artış var
MHP 12 ilde ise mevcut milletvekillerinin sayısını artırdı. Buna göre, Adana’da bir, Ankara’da iki, Balıkesir’de bir, Bursa’da bir, Gaziantep’te bir, Mersin’de bir, İstanbul’da üç, İzmir’de iki, Kayseri’de bir, Kocaeli’de bir, Kahramanmaraş’ta bir ve Samsun’da bir milletvekili daha kazandı. MHP 70 ilde oylarını artırırken, 11 ilde düşürdü.

Gözler MHP’de
Seçim sonucu koalisyon tablosunu ortaya çıkarınca gözler kilit konuma gelen MHP’ye çevrildi. Bahçeli ve kurmayları, daha baştan HDP ile koalisyona kapıları kapattı. MHP yöneticileri, “HDP ile ne içeriden ne dışarıdan destekli hiçbir koalisyonun içinde olmayız” diyerek partinin tavrını net olarak ortaya koydu. 

Seçim öncesinde CHP ile koalisyon konusunda, “olabilir” denilerek sıcak bakılırken, ana muhalefetin yüzde 25’te kalarak yeterli oy alamaması, CHP-MHP koalisyonu natifini de gündemden düşürdü.

MHP’de tartışılan natif ise Ak Parti ile bir koalisyon yapılması. Bahçeli ve kurmayları oluşan tabloda Ak Parti ile koalisyona sıcak bakmıyor. 

Yeniden seçim
MHP’deki yaygın kanaat ise yeniden seçime gidileceği yönünde. MHP yönetimi, bu seçim sonuçlarıyla oluşan siyasi yelpazeden koalisyon çıksa dahi bir süre sonra yeniden seçime gidileceği kanaatini taşıyor. MHP’de koalisyon için ilk izlenimler, “HDP kesinlikle olmaz, rakamlar CHP’li natifi düşürdü, Ak Parti ile de zor” şeklinde. 
MHP, dünkü seçimlerden çıkan oy sonuçlarına baktığında ise parti olarak kendisini Ak Parti ve CHP’ye göre başarılı bulurken, fazla zaman geçmeden yeniden seçime gidileceğini düşünüyor.  
 
Kadın sayısı dörde çıktı
MHP’deki kadın milletvekili sayısı ise üçten dörde çıktı. Mevcut vekiller Meral Akşener, Zuhal Topçu Ruhsal Demirel’in yanı sıra İstanbul 3. bölgede Arzu Erdem, TBMM’ye girmeyi başardı.
 
İhsanoğlu ve Yılmaz oyları artırdı
MHP, oy deposu olarak nitelendirilen Orta Anadolu illerinde toparlandı. Kırıkkale, Nevşehir, Kırşehir, Sivas, Aksaray, Niğde başta olmak üzere milliyetçi tabanın bulunduğu ancak daha önce milletvekili çıkaramadığı bu yerlerden TBMM’ye vekil gönderen MHP, vekil çıkaramadığı Çorum, Bartın gibi yerlerde ise oylarını artırdı.
MHP, Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de ise birinci parti unvanını Ak Parti’den geri aldı. Yüzde 41,2 alan MHP, kıl payı ile de olsa Ak Parti’nin önüne geçmiş oldu. Sahibi olduğu beş ilden ikisinde milletvekili çıkaramayan MHP, Büyükşehir Belediyesine sahip olduğu üç ilde ise oy kaybına rağmen milletvekili sayısını arttırmayı başardı. MHP, sahibi olduğu 5 il belediyesinden ise sadece Kars ve Bartın’dan milletvekili çıkaramadı. MHP İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol kentlerde ise oylarını hatırı sayılır şekilde yükseltti.

İki ili kaybetti
MHP’nin vekil aday listesinde sürpriz olarak yer alan Ekmeleddin İhsanoğlu, Durmuş Yılmaz ve Ümit Özdağ seçim bölgelerinde oylarını arttırdı. İstanbul’da 2011’deki yüzde 9,5 oyunu yüzde 11,4’e çıkaran MHP, Gaziantep, Samsun ve Uşak’ta da benzer sonuçlara ulaştı.
Eski ANAP’lı Enerji Bakanı Zeki Çakan, Zonguldak’ta 2011’de yüzde 6,3 olan MHP oylarını yüzde 16,5’e çıkararak TBMM’ye girmeyi garantiledi.
MHP, Bilecik ve Iğdır’da ise vekilliklerini kaybetti. 2011’de Kocaeli’de 1. sıradan milletvekili seçilen, ancak bu seçimde 2. sıraya konulan Lütfü Türkkan’ın kazanması dikkati çekti. 
Önder Yılmaz-milliyet

Etiketler: mhp   seçim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki