Mezarlık Düzenlemelerinde Birinci Etap Tamamlandı

Yozgat Belediyesi tarafından kent merkezinde yer alan mezarlıklarda başlatılan çalışmaların birinci etabında sona gelindi. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 21 Temmuz 2015, Salı günü, saat: 22:10

Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, özellikle mezarlıklarda yapılan çalışmalara yönelik bir takım eleştiri ve olumsuz tepkilerin geldiğini ancak proje kapsamında birinci etabın sonuna yaklaşılmasıyla birlikte olumsuz tepkilerin olumluya döndüğünü belirtti. 

Akgün, yapılan çalışmanın her şeyden önce vicdani boyutu olduğunu dile getirerek “İlk önce bize ciddi tepkiler geldi bu doğru. Ancak orada yapılan çalışma yavaş yavaş şekillenince başkanımız Kazım Arslan'dan özür dileyenler dahi oldu. Birinci etap bitmek üzere. Mezarlıklarımız yürüme yolları, çeşmeleri ve aydınlatmalarıyla mis gibi çimlendirilmiş, ağaçları budanmış bakımı yapılmış bir yapıya kavuşacak. Bunun dışında oradaki yabani otlar ve çalılar tamamıyla oradan çıkarılacak” dedi.
 
Ahmet Akgün mezarlıkların yüksek duvarlarla çevrilmek suretiyle insanların erişemediği ve ulaşamadığı bir yapıya büründüğünü hatırlattı. Akgün, aile mezarlığı kavramına son vermediklerini ve yine tüm aile fertlerinin aynı alanda bulunan mezarlıklara defnedileceğini söyledi. 

Aile mezarlığı halini almış bölgede duvarlar yıkılsa dahi cenaze defnedileceği zaman cenazenin aile toplum kağıdıyla birlikte belediyenin uygunluk belgesi vereceğini bildiren Akgün, “Böylece farklı bir aileye mensup bir cenaze orada farklı ailenin kabirleri arasına defnedilmeyecek ve mezarlardaki aile bütünlüğü korunmuş olacak” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Akgün, toplumdaki anlayış ve gelenekler doğrultusunda zaten hiç kimsenin ölen yakınını tanımadığı veya yakını olmayan meftaların yanına defnetmediğini ve herkesin kendi akraba yada yakın akrabasının kabirlerinin bulunduğu alanlara cenaze defnettiğini hatırlatarak bu anlayış ve geleneğe sadık kalınacağını sözlerine ekledi.

Akgün, tüm mezarlıkların fotoğraflarını çekmek suretiyle oluşturulacak elektronik sistem üzerinden de tüm mezarlara krokili erişim imkanı olacağını aktardı. Çalışmalar esnasında ekiplerin zarar verdiği mezar taşlarını ise yine aynı gün içerisinde yenisiyle değiştirdiklerini söyleyen Akgün, 

“Ekiplerimiz dikkatli çalışıyor ancak ola ki bir mezar taşına zarar verildi, anında o mezar fotoğraflanıyor ve aynı gün mezar taşı yenileniyor” diye konuştu. Akgün söz konusu çalışmayı yapmadan evvel bu çalışmaları devreye sokan Sivas ve Kırşehir illerinde incelemelerde bulunduklarını ve projeyi fizibilite sürecinin ardından hazırladıklarını da hatırlattı.

Etiketler: ahmet akgün  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 8 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki