Meyve Ağaçlarına Yeniden Hayat Veriyor

Yozgat'ta ikamet eden, emeklilik yaşamını çiftçilikle değerlendiren İdris Öztürk, yaz aylarında Başıbüyüklü Köyündeki meyve ağaçlarını aşılıyor.
Yayınlanma tarihi: 07 Temmuz 2015, Salı günü, saat: 07:45

Yozgat'ta ikamet eden, emeklilik yaşamını çiftçilikle değerlendiren İdris Öztürk, yaz aylarında Başıbüyüklü Köyündeki meyve ağaçlarını aşılıyor. Elinde bir bıçak bir kaç bez parçası, bir de yün iplikle meyve ağaçlarına yeniden hayat veriyor.

Köy halkının meyve aşılama işinden haberdar olmasıyla talepleri reddetmeyen Öztürk, bağ çubukları ile meyve ağaçlarını aşılayarak, farklı ürünlerin alınmasına katkı sağlıyor. Meyve aşılama işini, deneme yanılma yöntemiyle aile büyüklerinden gördüğü üzere devam ettiren Öztürk, köylünün meyve danışmanı gibi fahri olarak hizmet veriyor. Öztürk, ''Aslen Merkeze bağlı Salmanfakılı Köyündenim ama bahçem ve müştemilatı içindeki mütevazı bağevi olduğundan yılın büyük bölümünü Başıbüyüklü Köyünde geçirmekteyim. Meyve aşılama işleri elimden geldiğinden, komşuların isteklerine asla hayır demem. Hiç erinmem gider bahçesinde bağında aşı yaparım'' dedi.

Öztürk, meyve aşısı, kalem, yavsı ve düdük adıyla üç şekilde aşılama yaptığını, kalem aşısının bahar mevsiminde, gündönümüyle birlikte ise yavsı ve düdük aşısının yapıldığını sözlerine ekledi. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: meyve   ağaç   aşılama   idris öztürk  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki