Mevsim Geçişlerinde Enfeksiyona Dikkat

Hatice Köse 'Soğuk algınlığı ve grip, virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. '
Yayınlanma tarihi: 05 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 13:22

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Devlet Hastanesi Ekfeksiyon Uzmanı Hatice Köse, soğuk algınlığının genellikle Eylül ayı itibariyle görülmeye başladığını ve Nisan ayı sonuna kadar devam ettiğini söyleyerek "Soğuk algınlığında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, halsizlik, hapşırık görülür. Mevsimsel değişikliklerde dikkat etmemiz gerekir.” dedi. 

Köse, üst solunum yolu enfeksiyonları sonbaharda artış gösterdiğini belirtirken, "Soğuk algınlığı ve grip virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Soğuk algınlığı genellikle Eylül ayında görülmeye başlar, Nisan ayı sonuna kadar devam eder .Soğuk algınlığında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, halsizlik, hapşırık görülür." şeklinde konuştu. 
               
Ekfeksiyon Uzmanı Hatice Köse yaptığı açıklama ile soğuk algınlığı ve enfeksiyona karşı uyarılarına devam ederek  "Grip ise  kış aylarında artmaktadır. Soğuk algınlığından farklı olarak ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı, kas ağrısı ve öksürük görülür. Grip  risk grubundaki hastalarda (2 yaşından küçükler, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, gebe kadınlar, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı olanlarda) ciddi seyredebilir, ölüme sebep olabilir. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı birbirinden ayrılmalı özellikle risk grubundaki kişilerin hekime başvurması gerekmektedir.
            
Grip ve soğuk algınlığı, hapşırık ve öksürük ile enfeksiyona sebep olan virüslerin yayılması ile veya ortak eşya kullanımı sonucunda kişiden kişiye bulaşabilir.  Kapalı mekanlarda bulunma, toplu taşıma araçları kullanma da enfeksiyonun yayılmasının kolaylaştırmaktadır.
            
Bu hastalıkların  tedavisinde antibiyotik kullanmak gereksiz ve faydasızdır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burun tıkanıklığını açan ilaçlar kullanılabilir. Korunmak için en önemlisi ellerin sık yıkanması, hapşırık ve öksürük sırasında ağız ve burunun kapatılması, hasta olan çocukların kreş ve okula gönderilmemesidir. Gebe kadınların, 6 ay-5 yaş arası çocukların, 65 yaş ve üzeri kişilerin, kronik hastalığı olanların ve sağlık çalışanlarının yıllık grip aşısı olması önerilmektedir. Grip aşısı ile hastalığının ciddi seyredebileceği kişilerde hastalığın görülmesi ve yayılması önlenebilir” diye uyardı. 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki