2015 - 2016 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni ilki, Bozok Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda eğitim ve öğretim hayatını başarı ile tamamlayan 148 öğrenci düzenlenen törenle diplomalarını alarak mezuniyet coşkusu yaşadı.

Bozok Üniversitesinde gün içerisindeki mezuniyet coşkusunun ikincisi Akdağmadeni ilçesinde yaşandı. Okudukları bölüm ve alanları başarı ile tamamlayan 215 öğrenci mezun olarak diploma almanın halkı gururunu yaşadı. Mezuniyet törenlerine akademik ve idari personelin yanı sıra mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Her iki okulumuzun mezuniyet törenine katılan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, başarılı olan öğrencilere diploma ve ödüllerini vererek bundan sonraki yaşantılarında başarı diledi. Mezuniyet töreninde konuşan Rektör Karacabey, insan hayatında önemli zaman dilimlerinin olduğunu,  hayatımızı anlamlı kılan önemli olan zaman dilimlerinden birisinin de çocuklarımıza ait olanı olduğunu söyledi. 

Kültürümüzde çocuk dünyaya geldiği zaman, ailesinin sevinerek mutluluğunu ifade eden törenler yaptığını belirten Prof. Dr. Karacabey “İsim koyma, okula başlama ve mezuniyet töreni bir manada bizim örfümüz, bizim kültürümüz, çocuklarımıza göre endekslenmiş çocuklarımıza göre şekil almış zaman dilimidir ve aslında bu çok da güzeldir. Çünkü geleceğimizi üzerine bina ettiğimiz nesil çocuklarımızdır. Onları özenle büyütmeye, en iyi şekilde yetiştirmeye, mutluluklarını paylaşmaya, acılarını azaltmaya adanmıştır hayatımız. Çocuklarımız için mekân değiştiririz, onlar için zaman zaman biz de peşlerinden gitmek üzere kurulu düzenimizi değiştiririz. Bugün de çocuklarının mezuniyetini görmek isteyen kıymetli velilerimiz bu salonu doldurdular. Bugün sizin için kıvanç ve sevinç günüdür. Bugünü hak ettiniz. Çünkü evlatlarınızı bugüne getirmek için, onların başarılarını görmek için gecenizi gündüzünüze kattınız.  Bundan dolayı sizi kutluyorum. Evlatlarınızın her zaman iyi ve güzel haberlerini, anlarını görmenizi istiyorum.” dedi. 

Mezun olan öğrencilere de seslenen Rektör Karacabey, “Bugün mezun edeceğimiz genç kardeşlerimiz; bir milletin gençliğinde eğer ülkesinin geleceğine ve ülkesinin kalkınmasına dönük bir ideal varsa ve bu hissediliyorsa ümit ederiz ki o ülkenin geleceği parlaktır. Bu nesil bizde oldukça inşallah ülkemizin geleceği parlaktır ve parlak olacaktır. Sevgili gençler hayatınızın dönüm noktalarından birini yaşıyorsunuz. Elbette öğrenmenin yaşı yoktur. Hayatınızda her zaman öğrenmek ve kendimizi geliştirmekle sorumluyuz. Farklı mesleklerden mezun oluyoruz. Her birimizin farklı alanları ve farklı meslekleri var. Ancak hangisi olursa olsun bütün meslekler  insana hizmet içindir. İnsana hizmet için bir meslek icra ediliyorsa bunun temelinde bir şeyin mutlaka yerini alması gerekir.  O da içimizde taşıdığımız sevgi, saygı, merhamet ve şefkattir. 

İnsana hizmet etmek kadar kutsal bir şey yoktur. İnsanın hayatını kolaylaştırmaya çalışmak kadar insanı mutlu eden başka bir şey yoktur.  Bunu yaparken hem kendimizi hem etrafımızdaki insanları mutlu ederiz. Şunu unutmayalım insanlara iyilik edebildiğimiz kadar insanları sevdiğimiz kadar mutluyuz. Bu mutluğunuz daim olsun. Hayat yolunda sizlere başarılar diliyorum.” diye konuştu.