Meslek Liseleri eserlerini sergiledi

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde 'Tubitak Bilim Fuarları' kapsamında açılan ve 30 Nisan tarihine kadar gezilebilecek olan etkinlikte, meslek lisesi öğrencileri hazırladıkları projeleri ve çalışmaları sergiledi.
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2015, Salı günü, saat: 12:47

Okul bahçesindeki serginin açılış töreninde Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu, okul müdürleri ve davetliler katıldı. Törenin açılışında konuşan Okul Müdürü Bekir Hazer, insanlığın gelişmesinde ülkelerin refah seviyesinin yükselmesinde ve kalkınmasında sanayileşme azımsanmayacak derecede önemli olduğuna dikkat çekerek, ''Sanayi toplumun temel unsuru olan bilgi, beceri ve teknolojiye kullanabilecek, yüksek verimi gerçekleştirebilecek iş alışkanlıklarına sahip yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır. Yetişmiş kalifiye elemanların bilgi ve becerisi, ekonomik başarının temelidir. Mesleki eğitim bu bakımdan ülkeler için çok önemlidir. Mesleki eğitimle bir taraftan genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmek amaç olarak belirlenmiştir. Küçülen dünyamızda hızla büyüyen ve gelişen teknolojiye, teknolojik değişime ayak uydurabilmede mesleki teknik eğitimin önemli olduğu herkes tarafından bilinen ve söylenen bir gerçektir'' dedi.

Gelişmiş kabul edilen ülkelerin gelişmişlik kriterlerinin, nüfus artış hızı, okur-yazar oranı, kişi başına düşen milli gelir, kişi başına düşen sağlık ve eğitim harcamaları, büyüme hızı, bebek ölüm oranı, ortalama ömür, enflasyon ve işsizlik oranları gibi parametreler olduğunu hatırlatan Hazer, bu oranların ülke içerisinde homojen dağılımlarının da önemli bir ölçüt olduğunu, diğer bir kriterin de ortaöğretim içerisindeki mesleki ve teknik eğitim oranları olduğunun altını çizdi. Hazer, ''Avrupa bölgesindeki ülkelerde bu oran yüzde 70 mesleki ve teknik eğitim, yüzde 30 akademik (lise eğitimi) şeklindedir. Gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan ülkemizde ise bu oran tam tersi istikamette, yüzde 30 mesleki ve teknik eğitim, yüzde 70 akademik eğitim şeklindedir. İlimizde mesleki eğitimin oranı yüzde 40’lara ulaşmıştır. Tabii ki sadece oransal hedefleri tutturmak yeterli değildir. Zira mesleki eğitimde gelişmiş ülkelerdeki yüzde 70lik oranı tutturacağız diye mesleki eğitim veren kurumları öğrencilerle doldurmak çözüm değildir'' diye konuştu.

Dünyanın bilgi tabanlı bir ekonomiye gittiğinin altını çizen Hazer, globalleşen ekonominin temel sorununun hızlı değişen ortamda rekabet edebilme ve uyum olduğunu, iletişimde sınır tanımaz gelişmelerin, ülke sınırlarının ortadan kaldırmasında bağlı olarak küçülen bir dünyada her alanda rekabet şartlarının ağırlaştığını anlattı. Hazer, ''Artık uluslararası rekabette üstünlük ürün ve hizmet kalitesiyle belirlenecektir. Rekabet edebilmenin kritik başarı faktörü verimli ve esnek bir iş gücünün yetiştirilebilmesidir. Üretim ve hizmet endüstrilerinde teknolojik gelişmelere uyumlu talebe uygun mesleki ve teknik becerilerle donatılmış, nitelikli insan gücüne ihtiyaç sürekli artmaktadır. Bu ihtiyacı da ancak iyi planlanmış mesleki eğitimle karşılanabilir'' diyerek, konuşmasını tamamladı.

Halkoyunları ekibinin gösterisinin ardından serginin açılışı yapılıp, öğrenciler yaptıkları çalışmalar hakkında konukları bilgilendirdi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: meslek   lise   sergi    
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki