Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından toprak işlemesiz kırmızı ve yeşil mercimek demonstrasyonu hasadını yapıldı.

Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir hasada ilişkin yaptığı açıklamada, "Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte Toprak İşlemesiz ve Toprak İşlemeli olarak Yozgat Merkez Tayip köyünde ektiğimiz 3 Çeşit Kışlık Kırmız Mercimek (Çiftçi-Kafkas-Özbek çeşitleri), 1 Çeşit Kışlık Yeşil (Ceren), 1 Çeşit Yazlık Yeşil Mercimek (Meyveci 2001) çeşitlerinin biçerdöverle hasatlarını yaptık.

Bu çeşitler Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün kendi geliştirdikleri yerli çeşitlerdir. Yaptığımız verim analizinde ortalama olarak dönümden 200 Kg dane verimi, 250 Kg saman verimi aldık.

Kırmızı mercimek genelde Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yetiştirilmektedir. Bizim yaptığımız demonstrasyonda elde ettiğimiz verim oranı oradaki verim oranlarının çok üstünde… Yozgat’ta ve İç Anadolu’da kırmızı mercimek yetişiyor ve sonuçlar gayet güzel oluyor. Yozgat’taki ve tüm İç Anadolu’daki tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz." dedi.