MEB E-Okul Veli Bilgilendirme

MEB E-Okul Veli Bilgilendirme ve eOkul Yönetim Bilgi Sistemi Okul ve Öğrenci Bilgileri
Yayınlanma tarihi: 17 Mayıs 2015, Pazar günü, saat: 11:00

E-Okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde hem veli hem de öğrenciler kolayca okul bilgilerine ulaşabilmektedirler. E-Okul veli bilgilendirme sistemi hakkında ayrıntılı bilgi ve E-Okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır haberimizde bulabilirsiniz.

E-okul; okul, idare (yöneticiler) ve öğrenci ile ilgili her türlü bilgi, işlem ve yönetmeliğin yer aldığı bir tür sanal belgedir.E-okul uygulaması hem hızlı hem de pratik bir programdır. Ayrıca, e-okul sistemi üzerinden işlem yapmak da oldukça kolaydır. Farklı kitlelere yönelik olarak hizmet sunan e-okul uygulamasını, veliler, kendi öğrencileri hakkında bilgi almak için kullanırken, öğretmenler, derslerine girdikleri öğrencilerinin sınav, proje vb gibi notlarını sisteme aktarmak amacı ile kullanırlar.

E OKUL İÇİN TIKLAYINIZ!

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

E OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

İdareciler ise e-okul uygulamasını, okul ve öğrenciler ile ilgili, hem ders hem de diğer konular hakkındaki bilgileri sisteme yüklemek amacı ile kullanmaktadırlar.

Bu durumda, e-okul uygulaması kendi içinde yer alan bu şekil bir düzenden dolayı,  iki farklı platform üzerinden faaliyet göstermektedir.

Yani buna göre, e-okul uygulaması;
"e-okul veli bilgilendirme sistemi"  ve "e-okul yönetim bilgi sistemi"
şeklinde iki ayrı sisteme ayrılmıştır. Bundan dolayı, bu iki sistemin kullanım şekli ve amacı da birbirinden farklı olacaktır.
E-okul veli bilgilendirme sistemi
E-okul veli bilgilendirme sistemi, sadece velilerin hizmetine sunulmuş bir uygulamadır. Bu durumda, veliler, e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak sureti ile öğrencilerinin eğitim hayatı hakkında bilgi edinirler. Veliler e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak, öğrencileri ile ilgili yapabilecekleri işlemleri gerçekleştirdiği bu e-okul platformunu kullanarak, aşağıda belirtmiş olduğumuz şu işlemleri yapabilirler;
Buna göre, e-okul veli bilgilendirme sistemi yardımı ile veliler, öğrencilerine ait şu bilgileri elde edebilirler;
Devamsızlık durumu,
Sınav, proje ve davranış notları,
Takdir, teşekkür belgesi gibi belgelerin bilgisi,
Gelişim raporları,
Karne notları.

Fakat veliler e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden bu gibi işlemleri yapabilmek ve öğrencileri hakkında bilgi alabilmek için, öncelikle, e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Buna göre veliler, aşağıda anlatıldığı şekli ile e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilirler;

Veliler öncelikle,"e-okul.meb.gov.tr"adresine giriş yaparak işe başlayabilirler.

Daha sonra, burada açılan yeni sayfada bulunan ve doldurulması istenilen, "Öğrenci T.C Kimlik No""Öğrenci Okul No"ve "Resimdeki Rakamlar"bölümlerini doldurmaları ile birlikte, artık e-devlet sistemine giriş yapabilirler.

Bu şekilde, veliler, öğrencilerinin bir takım bilgilerine ulaşma imkanı yakalamış olurlar.

E-okul yönetim bilgi sistemi
E-okul yönetim bilgi sistemi, sadece öğretmen ve idarecilerin hizmetine sunulmuş bir uygulamadır. Bu durumda, öğretmen ve idareciler, e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yapmak sureti ile öğrencilerin not, devamsızlık vb. bilgisinin sisteme girilmesi ve okulun programının belirlenip sisteme işlenmesi gibi işlemleri yaparlar.
Öğretmen ve idarecilerin, e-okul yönetim bilgi sistemi aracılığı ile yapabilecekleri işlemler ise şu şekilde sıralanabilir;
Öğrencilerin okula kayıt işlemleri,
Öğrencilerin dosya, fotoğraf bilgilerinin sisteme girişi işlemleri,
Nakil alma ve nakil verme işlemleri,
Devamsızlık girişleri ve devamsızlık takibi gibi işlemleri,
Okulun sınıf sınıf ders programının sisteme girilmesi işlemleri,
Okutulacak derslerin bilgisini sisteme yükleme işlemleri,
Okutulacak derslere girecek öğretmenlerin bilgisini sisteme yükleme işlemleri,
Sınav tarihi bilgisinin sisteme aktarılması işlemleri,
Gelişim raporları bilgisinin sisteme yüklenmesi işlemleri, gibi faaliyetlerini gerçekleştirebilirler.
Doğal olarak, öğretmen ve idarecilerin de, e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yapıp ardından, yukarıdaki işlemleri yapabilmeleri için bazı aşamaları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre;

Öncelikle, "e-okul.meb.gov.tr"adresine giriş yapınız.
Ardından açılan sayfada; "Resimdeki Rakamlar""Kullanıcı Adı"ve "Şifre" şeklinde bulunan bölümleri doldurarak, öğretmen ve idareciler, e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yaparlar.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki