Uzmanlar masa başında çalışan bir insanın diğer insanlardan %40 oranında daha kısa yaşadığını tespit etti. Uzmanlar masa başında çalışırken basit egzersiz hareketleri yapmanızı sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamanız için tavsiye ediyor. Uzmanların masa başında çalışanlar için tavsiye ettiği bir kaç dakikanızı alacak egzersizler.

EL SİNİRLERİNİZ VE KOL KASLANIZDAKİ KAN AKIŞINI HIZLANDIRIN
Vücudumuzun en hassas sinirleri parmaklarımızda olduğu için egzersizlere ellerden başlayın. Avuç içlerinizi görecek şekilde parmaklarınızı birbine geçirdikten sonra sırtınızı kotuğa iyice yaslayıp kollarınızı iyice gerin. Kenetlediğiniz parmaklarınızı açmayarak ayağa kalkıp bu kez kollarınızı yukarı doğru esnetin. İyice esnettiyseniz kollarınızı başınızın arkasına alın ve sırasıyla dirseklerinizden aşağı doğru bastırın. Son olarak parmaklarınızı birbirine geçirerek kenetlediğiniz ellerinizi avuç içleriniz tavana bakacak şekilde 10-15 saniye esneterek hareketi bitirin.

BOYUN VE SIRT EKLEMLERİNİZİ KORUYUN
Boyun ve sırtınızdaki ağrıları gidermek için ayağa kalkarak omuzlarınızı yukarı doğru iyice iterek egezersize başlayın. Ardından arkanızda birleştirdiğiniz ellerinizi sırasıyla bileklerinizden tutarak aşağı doğru çekerken boynunuzuda aynı yönde iyice gerin. Hareketi 10-15 saniye yaptıktan sonra üçüncü egzersize geçin. Üçüncü harekette parmak uçlarınız yukarıyı gösterecek şekilde avuç içlerinizi birbine sıkıca bastırıp 10 saniye beklettikten sonra bu kez parmak uçlarınız aşağıyı gösterecek şekilde aynı hareketi 10 saniye daha yapıp hareketi bitirin.

BEL VE SIRTINIZDAKİ TUTULMALARIN ÖNÜNE GEÇİN
Sırada vücudumuzun merkezi bel egzersimiz var. İlk olarak kollarınızı avuç içleriniz sağ ve sol tarafınızı görecek şekilde vücudunuza paralel olarak kaldırın. Sonra bacak bacak üstüne atıp beyaz yakalı oturuş pozisyonunuzu aldıktan sonra belinizi üsteki bacağınızın tersi yönünde iyice gerin 10-15 saniye hareketi bacak değiştirerek yaptıktan sonra ellerinizi belinize koyup sırtınızı 10 saniye dik tutun. Son olarak ayağa kalkıp parmak uçlarınız yeri gösterecek şekilde ellerinizi iyice sallayıp günlük egzersizinizi bitirin.