Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi'nin öğrenci temsilcileri, Yozgat-Sorgun Nenehatun Anadolu Lisesi'ne 5 bin kitaplık kütüphane kurdu.

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden İbrahim Bölükbaşı, başka ilçelerde de kütüphane kurmak için çalışma yapacaklarını belirterek "Bu çalışmalarımız yaklaşık 3 ay sürdü. 50-60 kişilik bir grupla üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, İktisat Fakültesin ve kafelerde stantlar açtık. Soğuk havalarda bile çalışmalarımızı sürdürerek yaklaşık 8 bin kitap topladık. Bunların içinden lise seviyesine uygun olanları seçtik. Üniversitemiz bize bir kamyon tahsis etti. Yaklaşık 2 gün süren bir çalışmanın ardından kütüphanemiz hizmete hazır hale geldi." diye konuştu.

Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmanın oldukça kolay olduğunu vurgulayan Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci “Zamanımız öğrencileri kendilerine gerekli olan bilgilere çok kısa sürede ulaşabiliyorlar. Ancak internette ulaşılan bilgilerin birçoğunun da tam olarak doğru olduğu söylenemez. Oysa kitaplar, bu bilgileri bizlere en doğru şekilde ulaştıran araçlardır. Bunun için günümüzde de kütüphanenin önemi oldukça büyüktür” dedi.