Manevi duyguların istismarına izin vermeyin!

Yozgat İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, Ramazan ayının manevi atmosferinden faydalanarak, yardımsever ve hayırhahların manevi duygularını istismar eden kişilere karşı herkesin kişisel sorumluluğunun bulunduğunu belirterek, ''Manevi duyguların istismarına izin vermeyin!'' uyarısında bulundu, yardım toplayan kişilerin sorgulanması gerektiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 26 Haziran 2015, Cuma günü, saat: 07:29

Yozgat İl Dernekler Müdürü Yurtlu, yardım toplama kanunu uygulamalarının İl Dernekler Müdürlüğünce yürütüldüğünü belirtti. Yurtlu, yardım toplama faaliyetlerinin mülki idare amirinin iznine bağlı olduğunu, izne bağlı olarak ise yardım toplayanlar adına özel bir 'kimlik belgesi' düzenlendiğini ifade ederek, izinsiz faaliyetlerin men edildiğini ve adına kimlik belgesi düzenlenmeden yardım toplayan kişilere ise idari para cezası uygulandığını bildirdi. Yurtlu, Ramazan ayında yardımlaşma-dayanışma duyguları üst düzeyde olduğunu belirterek, açıklamasında şu bilgileri verdi:

"Bu ortamı fırsat bilen bazı art niyetli kişiler, gerek dilencilik gerekse yardım toplama adı altında, şehir merkezlerinin yanı sıra, köy ve kasaba gibi, yerleşim yerlerini adım adım gezen bu kişiler iyi niyetli ve hayırhah kişilerin dini duygularını kullanmakta ve izinsiz yardım toplamaktadırlar. Özellikle kırsal kesimlerde muhtarlara büyük görev düşmektedir. İzinsiz yardım faaliyetleri hakkında köy sakinlerini bilgilendirilmelidir. Şehir merkezlerinde ise kolluk güçleri yapacakları ve özelde gerçek kişiler yardım talebinde bulunan kişilerin mülki idare amirliğinde izin alıp-alınmadığını sorgulamalıdır. İzinsiz faaliyete bulunan kişiler hakkında idari makamlara gerekli müracaatta bulunarak, gerçek anlamda yardıma muhtaç kişilerin yardım toplamasına imkan verilmelidir.''

Yurtlu, hasat mevsimine girilmesiyle birlikte, bu hassasiyetin devam ettirileceğini ve Ramazanın sona ermesiyle, art niyetli kişilerin bu kez farklı bir yaklaşımla hem haksız kazanca hem de izinsiz faaliyetlere karşı dikkatli olunmasını isteyerek, açıklamasını noktaladı.

Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: hakkı yurtlu  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki