Mahkumlar için 'Son Kuşlar' tiyatrosu

Akdağmadeni ilçesinde bulunan K1 Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkumlar için “Son Kuşlar” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.
Yayınlanma tarihi: 24 Mart 2015, Salı günü, saat: 03:47

Devlet Tiyatroları ile Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında Sait Faik Abasıyanık’ın eserinden Aylin Tez’in sahneye uyarladığı “Son Kuşlar” isimli oyun, cezaevinin mahkum eğitim sınıfın da mahkumlarla buluştu.

Oyunun yönetmeni ve başrol oyuncusu Turgay Tanülkü, 1981 yılından itibaren kapalı ceza evlerinde yatan mahkumlar için tiyatro gösterisi sunduklarını kaydetti.

Adalet Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde bu oyunla 223 cezaevinde 180 bin mahkuma ve 200 bin personele ulaşacaklarını kaydeden Tanülkü, amaçlarının sosyal sorumluluk projesi adı altında tüm mahkumların unutulmadığını göstermek olduklarını söyledi.

Yaklaşık iki yıldır proje üzerinde çalıştıklarını belirten Tanülkü, İlk tiyatro oyununun ardından, ceza evine dokunan insanlarla bu yol hikayesinin güzel olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu proje 1970′li yıllarda “Son Kuşlar” diye hep kafamızda kalmıştı. Sonra yıllar geçti 1981 ‘de ceza evlerinde tiyatro yapmaya başladık mahkûm arkadaşlarla. Ve kafamda bu projenin olmasını istiyordum. İki yıldır bu proje üzerinde çalışıyorduk. Daha önce bir denedik.

Şunu anladım ki ceza evine dokunan insanlarla bu yol hikayesi güzel olacaktı. Ve cezaeviyle bir şekilde merhaba demiş insanlarla bir kadro yapıldı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Ceza Evleri Genel Müdürlüğü ile ortak projesi haline geldi son kuşlar projesi. Onu da yine bizim arkadaşlarımızdan Firdevs Aylin Tez oyunlaştırdı. Bugün 60 mahkumumuzla beraberdik, misafirlerimizde vardı. Güzel bir aile toplantısı gibi oldu. Bu oyunumuz bütün Türkiye’deki büyük merkezi cezaevi 223, ama hepsi irili ufaklı köy cezaevleri dahil 530 ceza evine ulaşacak. 170 bin mahkûm arkadaşa ve yaklaşık 200 bin personel bu oyunu sergiletmek istiyoruz.”

Oyunu, Garnizon Komutanı Yusuf Özkan, Belediye Başkanı Suphi Daştan, Cumhuriyet Başsavcısı Dilek Öztürk, Akdağmadeni İlçe Emniyet Müdürü Cemil Şen, tutuklu ve hükümlüler ile personel izledi.

doğan güneş

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki