Sarıkaya, Mehmetoğulları Oteli’nde düzenlenen iftar yemeğine, Karayakup Belediye Başkanı Ahmet Dursel Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Atila Yusuf Kenan Şahin, İl Genel Meclis Üyeleri Murat Yıkılmaz, Dursun Tuncer, Abdullah Güngör, mahalle ve köy muhtarları katıldı.

İftar yemeğinden sonra bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Yasin Özcan, Ramazan ayının anlamına uygun yaşanılmasının önemine değinerek, Ramazan ayının birlik beraberlik ve maneviyatının yüksek olduğu bir ay olduğunu ifade etti. Bu birlik ve beraberliklerinin saygı değer muhtarlarla bir araya gelerek pekiştirmek istediklerini sözlerine ekleyen Özcan, bu vesileyle hep birlikte iftarlarını açtıklarını belirtti. Özcan, konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Tabiî ki ülkemizin dört bir tarafında Ramazan, İslam Aleminde tüm maneviyatı yaşatıyor. Ülkemizde zaman zaman istemediğimiz canımızı yakan olaylar meydana geliyor inşallah gerçekleşen olaylar devletimizin azmi ve kararlılığıyla en kısa sürede son bulacaktır. Bu vesileyle buradan devletimizin milletimizin bütünlüğü vatan ve millet için canlarını feda etmiş şehitlerimiz minnetle anıyoruz. Kahraman gazilerimize ve onların ailelerine uzun ömürler ve sağlıklar diliyorum.” görüşlerine yer verdi.

Çanakkale Gezisi
Kaymakam Özcan, “Bu kadar mahalle ve köy muhtarları buradayken birkaç meseleyi burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Ramazan ayından önce gerçekleştirmek istediğimiz Çanakkale Şehitliklerinin görülmesi için gezi programımız vardı. Gezimizi 19 Mayıs ta yapmayı düşünüyorduk ama Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye genelinde öğrencilere Çanakkale’ye yönelik büyük program hazırladıkları için gezinin düzenleneceği tarihte hem otelin dolması hem de tanıtacak rehber olmadığından gezi ertelendi. İnşallah ilerleyen zamanda Atalarımızın yedi düvele meydan okuduğu Çanakkale Şehitliğini siz değerli muhtarlarımızla gezme fırsatımız olacak.” şeklinde konuştu.

Anız Yangını ve Reflektör Uyarısı
Köylerdeki bilinçsizce yakılan anızlarla ilgili uyarılarda bulunan Özcan, “Bunun haricinde köylerimizde hasat zamanından sonra anız yangınlarının olmaması için siz muhtarlarımızın köy halkını her fırsatta bilgilendirmeniz gerekecek.” sözlerini dile getirdi.

Sarıkaya’daki traktör sahibi olan çiftçilere, jandarmanın yapacağı uygulamalarla ve denetimlerle reflektörü olmayan çiftçilere hediye edileceğini aktaran Özcan, “Bir diğer sorunumuz Pancar döneminde özellikle traktörlerimizin arkasında veya römorklarımızın arkasında flaşör dediğimiz arkadan gelen araçların görmesini sağlayacak ışıklandırma ve uyarı reflektörlerin takılmasını istiyoruz. İnşallah Kaymakamlığız bir kampanya yapıp İlçe Jandarma ekiplerinin uygulama yaptığı yollarda traktörlerinde uyarı reflektörü olmayan çiftçilerimize römorka takılması için hediyemiz olacak.” dedi.

Düğünlerde Havaya Silah Atılması
Kaymakamımız Özcan, açıklamalarını şöyle devam ettirdi: “Diğer bir konu İlçemiz merkez ve köylerinde yapılan düğünlerde havaya ateş atılmaması. Düğünlerimizde güzel günleri kötü güne çevirecek davranışlardan uzak kaçınılmasını ve yapılacak düğünlerde kesinlikle silah sıkılması konusunda siz muhtarlarımızın vatandaşımızı uyararak izin verilmemesi konusunda rica ediyoruz.”

Köylere Yapılan Hizmetler
Son olarak konuşmasında şu ifadelere değinen Kaymakam Özcan, “Köylerimizde yapılan yatırımlarda bu sene her zamanki gibi asfalt, içme suyu, köy konakları, çocuk oyun parkları yapım işleri yine devam ediyor. Aşağı yukarı köylerimizin ciddi derecede bir sorunu kalmadı. Köy içlerinde kilit parke yapılması halen devam ediyor. Artık köylerimizin ihtiyaçları yavaş yavaş standardın üstüne çıkıp biraz daha refah yükseltici projelere doğru yol alıyor. İnsanları daha çok rahat edeceği işlere artık sıra geliyor inşallah ilerde bu damı köyümüze gelecekti diyeceğimiz hizmetler getirmeye başlayacağız” dedi.