Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan ve siyasi parti temsilcileri tarafından  Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan törende, saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, daha sonra İstiklal Marşı okundu.
 
Törene, Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Çorak, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Garnizon Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, polis teşkilatı, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda devam eden programda resim sergisi gezildikten sonra Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zübeyir Bütüner, Atatürk'ün hayatını anlatan bir konuşma yaptı.

Program Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin okuduğu şiir, oratoryo gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirmesiyle son buldu.