Sorgun Gençlik Derneği tarafından hazırlanan, Sorgun Gençlik Merkezi işbirliğinde düzenlenen, T.C. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı PRODES Programı tarafından finanse edilen "Kariyere İlk Adım" isimli projenin ikinci eğitimi, Sivil Toplum ve Gönüllülük Eğitimi 16 - 17 Aralık 2017 tarihlerinde Sorgun'da gerçekleşti.

Eğitim programı ile 15 - 29 yaş arası hedef kitlenin örgütlenme, sivil toplum bilinci, örgütlenme çeşitleri, gönüllülük bilinci konularında farkındalık kazanarak; aktif vatandaş olarak gönüllü faaliyetlere katılım oranlarının arttırılması hedeflendi. 30 gencin katılımı ile gerçekleşen eğitim programında sivil toplum nedir?, toplumsal sorunlar nelerdir?, sivil toplum örgütleri türleri, başarılı sivil toplum örgütleri örnekleri, gönüllülük ve gönüllü kazanımları üzerine interaktif yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Eğitim programında katılımcıların tartışma grupları, öğrenme odaklı oyunlar, grup çalışmaları gibi yöbtemlerle aktif katılımı sağlandı. Gönüllülük ve sivil toplum konusunda farkındalık kazanan katılımcı üniversite öğrencileri toplumsal sorunların çözümüne yönelik STK’larda gönüllü olarak projeler geliştirme konusunda motivasyon kazandılar.

Eğitimler Şubat ayı sonuna kadar devam edecek. Proje kapsamında verilecek diğer eğitimler, Girişimcilik Eğitimi, Yeni Nesil İş Bulma Stratejileri Ve Mülakat Teknikleri Eğitim, Sosyal Medya Okuryazarlık Eğitimi, Güzel ve Etkili Konuşma Eğitimi ve Bağımlılıkla Mücadele Eğitimidir.

SORGED tarafından yapılan açıklamada eğitimlere 15 - 29 yaş aralığında yer alan tüm gençlerin web (www.sorged.org) ve sosyal medya sayfaları üzerinden başvuru yapılacağı belirtilerek, eğitimler tamamının ücretsiz ve sertifikalı olduğu açıklandı.