Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Şenol Akın, fakülte dekanları, daire müdürleri çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılışı konuşmasını yapana Rektör Karacabey, kitap okumanın ve kütüphanenin önemine değinerek, “Ne kadar çok okursak toplum olarak o kadar çok bilinçli ve eğitimli oluruz. Okuyan insanın duygusal zekâsı gelişir ve toplumda kendi daha iyi ifade eder. O yüzden bol bol okumalıyız. Okumanın yeri ve zamanı yoktur. Bugün bu toplumda bir yerler edinmişsek; bundaki en büyük pay çok okumaktan kaynaklanıyor.” dedi. 

Bizim medeniyetimizin bir kitap kütüphane  medeniyeti olduğuna dikkat çeken Rektör Karacabey, “İnançlarımız hep  kitap üzerinedir. Topluma, medeniyete medeniyet aşılayan şey bilgidir, kültürdür. Bunun da kaynağı kütüphanelerdir. Bizim için dinlenmek okuduğumuz kitabı değiştirmek olmalıdır.  Kitaplarımıza ve kütüphanemize olması gereken değeri vermemiz gerekiyor. Bu vesile ile 53. Kütüphane Haftası'nı kutluyorum.” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Güngör Karauğuz, “Kadim Yazı Geleneğinde Adem’in Çocukları” konulu konferans verdi.

Program, 2016 yılında üniversite kütüphanesinden en çok ödünç kitap alıp okuyan öğrenci ve personellere hediyelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.