Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Bilgihan Yeşilyurt, İl Kültür Müdürü Metin Halıcı, fakülte dekanları, daire müdürleri çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Program öncesinde yarım asırlık hat ve tuğra ustası İsmet Keten imzalı Tuğra Sanatı Sergisi’nin açılışı yapılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, kitap okumanın ve kütüphanelerin önemine vurgu yaptığı konuşmasında bilgi ve belgeye ulaşabilmesi adına kütüphanelerin önemli bir işlevi olduğunun altını çizdi.
 
Rektör Karacabey kitap okumanın boş zamanı dolduran bir etkinlikten çok, yaşamımızın her alanına yer etmiş bir faaliyet olması gerektiğine dikkat çekerek katılımcıların Kütüphane Haftası’nı kutladı.

Vali Kemal Yurtnaç ise, okumanın öneminden bahsederek değişen ve gelişen teknolojiye inat herkesin kitap okuması gerektiğini söyledi.
 
Yozgat’ta eğitimi daha kaliteli hale getirme ve okuma alışkanlığı kazandırma amaçlı çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Vali Yurtnaç,  okumayı bir kültür haline getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından hat ve tuğra ustası İsmet Keten tarafından  “Tuğra” konulu konferans verildi. Keten, tuğra nedir, tarihi gelişimi,  nerelerde kullanılmıştır, nelerden meydana gelir kimler tuğra çeker ve tuğrada noktalama işaretleri konusunda dinleyenleri bilgilendirdi.

Konferansın ardından üniversite kütüphanesinden en fazla yararlanan akademik ve idari personel ile öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Program hat ve tuğra ustası İsmet Keten’in Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan ve Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’e tuğralı tablo takdimiyle sona erdi.