Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa çok sayıda vatandaş katılarak Peygamber Efendimize olan özlem ve sevgilerini yansıttı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Kuran-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Bu hafta içerisinde Hazreti Muhammed'in hayatını en iyi şekilde anlaşılması için onun her haliyle örnek alınması gerekliliğine vurgu yapan Yozgat İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu, tüm Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Eroğlu konuşmasının devamında “Kutlu Doğum Haftası denildiğinde Hz. Peygamberi anmak daha da önemlisi anlamak, O’nun temsil ettiği değerler bütününü tanımak ve hayatımıza ışık tutan bir meşale yapabilmek çabası akla gelir. O’nun hayatında, onun yaşantısında, hepimize, bütün insanlığa en güzel örnekler vardır. Belki günümüz insanı karşılaştığı bunca problemi çözebilmek, bunaldığı, tıkandığı ve adeta artık son noktaya geldiği bu buhranlı dönemde onun hayatını iyi anlamaya O’nun ilkelerini iyi özümsemeye ve O’nun bütün insanlığa sunduğu ilkeleri ve değerleri hayatlarının ve hayatlarımızın mihveri kılmaya ihtiyacı vardır.” ifadelerini kullandı.

“Tevhid kuran’ın ana temasıdır”
Yozgat İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu’nun ardından konferans için sahne alan Rektör Karacabey “Hz Peygamber Tevhit ve Vahdet” konulu konferansında “Bizlere son peygamber Hz Muhammed Mustafa s.a.v ümmet olabilme şerefini bahşeden Allaha hamd ve kıyamete kadar yolundan gidebileceğimiz sapmadan sapıtmadan istikamet üzere kalabileceğimiz sünnet örnekliği bırakan son peygambere salat ve selam olsun. Bugünler sevgili Peygamberimizi anmak hatırlamak ve anlayabilmeye çalışmak için özel ve güzel günlerdir. Öncelikle her vesileyle kendisini anmaya ve hatırlamaya çalıştığımız peygamberimizin sünnetini ne kadar bildiğimiz ne kadar anladığımız ne kadar yaşadığımız ve onu anlatmak için onu tanıtmak için neler yaptığımızı kendi kendimize sormamız gerektiğini düşünüyorum. Kıyamete kadar elimizde olacak bize yol gösterecek ve en büyük mucize olarak peygamberimize verilen ve bizim hiç bozulmadan elimizde olan kurana ne kadar sadık kaldığımızı ne kadar bağlı kaldığımızı düşünmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bütün peygamberlerin ortak getirdiği değerin tevhid olduğunu belirten Rektör Karacabey, “İnsanlığın Allah’ı bir bilmesi ve O’ndan başka ilah tanımaması ancak tevhit inancına sahip olmalarıyla mümkündür. Allah’a kulluk etmeleri ve O’nun emirlerine teslim olmaları ise İslam’ın ta kendisidir. Kuran’ın ana teması tevhittir. Kuran’ın ayetleri Allah’ın varlığından çok onun birliğini ön plana çıkartmıştır.” dedi.

Programın sonunda İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu tarafından, Rektör Karacabey’e plaket takdimiyle sona erdi.