Kutlu Doğum Etkinlikleri Dolu Dolu

Diyanet İşleri Başkanlığının “Hz. Peygamber’i Anmaktan-Anlamaya” şiarıyla başlattığı Kutlu Doğum Haftası geleneğinin 2015 yılı etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü, Bozok Üniversitesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ortaklaşa konferans düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 20:22

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri programı, Çapanoğlu Camii İmam Hatibi Cemal Şahiner’in Kuran tilaveti ile başladı. İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaptığı açılış konuşmasında "Bugün Hz Muhammet (S.A.V) efendimizi salat-ı selam ile yad etmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. O insanlığı hakka davet eden alçak gönüllü, yumuşak kalpli, söz ibadet ahlak ve davranışlarıyla ümmetine önderlik ve örneklik eden yüce bir peygamberdir. O kendinden önce ki bütün peygamberleri tasdik eden bir mühürdür. Peygamberler zincirinin son halkasıdır. Onunla din kemale ermiş, onunla güzel ahlak tamama ermiştir. Yolunu şaşıran yüreklerimizin onun yol göstericiliğine onun kılavuzluğuna ihtiyacı var. Onu sevmeye onunla kâinatı ve insanı sevmeye her zamankinden daha çok muhtacız. Tükenen kuruyan yüreklerin Hz. Muhammet (S.A.V) efendimizin rahmeti ile üzerimize yağan sağanak sağanak rahmeti ile yeniden dirilmeye yeniden ıslanmaya, rahmet dolu ritme, rahmet dolu soluğa, rahmet dolu heyecana yeniden ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.
 
Hz. Muhammet (S.A.V)  Âlemlere Rahmet, Peygamberlerin Sonuncusu, Herkes İçin Örnek ve Önderdir
Adalet Eski Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ  ise her yıl Kutlu Doğum Haftasını başarı ile organize eden Türkiye’mizin bütün illerinde, ilçelerinde, köylerinde ve beldelerde Peygamber Efendimizin örnek hayatından alıntı konularla buluşturan başta Diyanet İşleri Başkanlığı ve İl Müftülüklerimize gönülden teşekkür ediyorum diyerek başladığı konuşmasında " Peygamber Efendimizin Hz. Muhammet (S.A.V) “Ey habibim sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım”  ilahi emrine muhatap olmuş, bütün yaratılmışların en şereflisi ve en üstünüdür. O varlığı ile âlemleri onurlandırmış ve gururlandırmıştır. Biz Müslümanlar olarak inanırız ki Hz Muhammet Habibullahtır, Resulullahtır, âlemlere rahmettir, peygamberlerin sonuncusudur, uyarıcıdır, herkes için örnek ve önderdir. O sadece arzularıyla değil Vahi ile konuşandır, ona itaat Allaha itaattir.  O vazifesini sadece uyarmak, öğüt vermek olduğunu defalarca dile getirendir. O sadece ümmetine düşkün olan değil, bütün insanlara düşkündür. Herkesin dünya ve ahrette mutluluğunu isteyendir. Onun için hepimizin âlemlere rahmet olarak gönderilen Allahın Resulünü doğru anlamaya ciddi ihtiyacı vardır. Ben bu tür organizasyonların, toplantıların alemlere rahmet, İslam Peygamberi Hz Muhammet (S.A.V) efendimizi doğru anlamak, doğru anlatmak konusunda büyük faydalar ortaya koyduğuna yürekten inanıyorum" dedi.
 
Dr. Ali Şakir Ergin’e İyilik Ödülü
Türkiye Diyanet Vakfı İyilik Ödülleri Kapsamında ilimizden ödüle layık görülen Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin’e ödülünü  Adalet Eski Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ takdim etti.
 
‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’
Programda daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Necdet Subaşı tarafından ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konulu konferans verdi. Vali Yazıcı Konferans sonrasında Dr. Necdet Subaşı'ya verdiği değerli bilgiler ve katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.
 
Programda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Peygamber Efendimiz konulu şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Abdulkadir Yazıcı ve Adalet Eski Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ödüllerini verdi. Programın sonunda Doç. Dr. Ömer Karaoğlu tarafından konser verdi.
 
Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Vali Abdulkadir Yazıcı, Adalet Eski Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ,  İl Jandarma Alay Komutanı Jan. Alb. Selçuk Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mutlu Çat, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar,Bozok  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu ve davetliler katıldı.
 
Şeyh Hacı Ahmet Efendi Camii'nde İnceleme
Vali Abdulkadir Yazıcı ile Adalet Eski Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ geçtiğimiz günlerde çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale gelen ilimizin  manevi simgelerinden olan ve 1859 yılında yapılan  Şeyh Hacı Ahmet Efendi Camii'nde incelemelerde bulundu. Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin'den olay hakkından bilgiler alan Vali Abdulkadir Yazıcı ile Adalet Eski Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ caminin en kısa sürede restorasyonun yapılarak tekrar ibadete açılacağını söyledi.

 

Etiketler: kutlu   doğum   bekir bozdağ   şeyhzade   ahmet   efendi   cami   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki